Malowanie naroży

malowanieTzw. odcięcia kolorów w narożach wklęsłych najszybciej dokonamy posługując się specjalnym kątowym wałkiem do naroży. Zwykłym pędzlem płaskim robi się to dużo wolniej. Wałek tego rodzaju jest rzadko dostępny w sklepach. Można go sporządzić samodzielnie odpowiednio ścinając futerko w zwykłym, ale wąskim wałku malarskim.

Szpachlowanie oszczędne i trwałe

Przy wypełnianiu szczeliny kitem warto najpierw wcisnąć sznurek o odpowiedniej średnicy. Nie tylko zmniejszy zużycie kitu, lecz pozwoli uzyskać trwalsze wypełnienie. Sznurek wciskamy na taką głębokość, aby późniejsza warstwa kitu nie miała większej grubości niż 5 mm. Przy takim szpachlowaniu, spoina będzie trwalsza i mniej podatna na pękanie i wykruszanie.

Wzmocnienie taboretu

Nogi z poprzeczkami w starych naprawianych meblach nie wystarczy skleić. Takie połączenie szybko ulegnie zniszczeniu. Wzmocni je przykręcenie od wewnętrznej strony odpowiednio wygiętego do naroża płaskownika z blachy grubości 3-4 mm i szerokości 2-3 cm. Uchwyt przykręcamy krótkimi wkrętami do obu sąsiednich poprzeczek. Każde ramię uchwytu przykręca się 2-3 wkrętami.

Pewne przewiązanie

We wszelkiego rodzaju pracach tapicerskich, a także np. przy podnoszeniu przedmiotów wciągarkami lub dźwigami ważne jest takie obwiązanie sznurkiem, przy którym obwiązanie nie będzie się przesuwało na boki, a jednocześnie bardzo silnie zaciśnie się na przedmiocie. Sposób podwójnego przeplecenia sznurka lub sznura tworzący najodpowiedniejszą pętlę.

Odkręcanie zbyt dużym kluczem

Jeżeli używany klucz płaski jest zbyt duży w stosunku do wymiaru nakrętki, możemy się dodatkowo posłużyć wkrętakiem. Jego ostrze wsuwamy pomiędzy klucz a bok nakrętki sześciokątnej. Dobieramy tak szerokość wkrętaka, aby była nie mniejsza niż długość boku nakrętki. Przy takim odkręcaniu nie powinno być luzu pomiędzy wkrętakiem a kluczem.

Wyjmowanie kostki z bruku

droga garazPękniętą lub wyszczerbioną kostkę brukową lub cegłę klinkierową najłatwiej usunąć spomiędzy sąsiednich, posługując się dwiema kielniami murarskimi. Ich czubami kostkę obejmujemy i ostrożnie wysuwamy do góry cały czas silnie dociskając kielnie do kostki. Kielnie o małej grubości ze sprężystej stali łatwo wsunąć w szczeliny pomiędzy kostkami bruku.

Malowanie pędzlem przy krawędzi

Przy malowaniu ram, np. okiennych i drzwiowych, warto ściąć włosie pędzla, tworząc skos. Zapobiegnie to brudzeniu farbą sąsiednich powierzchni -szklanych lub pomalowanych wcześniej .Włosie pędzla ścinamy pod kątem 20-30°. Przy malowaniu pędzel ustawiamy tak, aby dłuższe włosie znalazło się bliżej powierzchni, której nie chcemy pobrudzić.

Mocowanie przewodu elektrycznego

Mocując przewód elektryczny w zaciskach pamiętajmy, że druciki tworzące żyłę trzeba na trzpień śrubki nawijać zgodnie z kierunkiem jej wkręcania. Podczas dokręcania wkręta, druciki będą nawijane na jego trzepień. Przy odwrotnym ustawieniu będą się wyślizgiwać spod łba, odchylając na boki i plącząc.