Modernizacja kuchni

kuchnia otwartaStary budynek szeregowy z połowy ubiegłego wieku nie odznacza się dużą powierzchnią. Wszystko tutaj jest zbyt ciasne i niewygodne w porównaniu z dzisiejszymi standardami. Szczególnie skąpą powierzchnią obdarowano kuchnię, malutkie pomieszczenie nie pozwala na żadne ekstrawagancje. Jakże odmienne podejście cechuje współczesnych architektów, którzy doceniają znaczenie kuchni w życiu całej rodziny gromadzącej się właśnie tutaj na wspólnych posiłkach.

Wróćmy jednak do naszego małego kącika służącego wyłącznie do gotowania. Gospodarze, zainspirowani nowoczesnymi, otwartymi rozwiązaniami przestrzennymi, już wcześniej usunęli wąskie drzwi i poszerzyli znacznie otwór do jadalni, burząc część ściany oddzielającej oba pomieszczenia. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zburzenie całej ścianki, jednak ze względu na niewielką powierzchnię mieszkalną, trzeba było zachować przynajmniej fragment przegrody, by móc ustawić szafki kuchenne.

Istniejącą część ścianki działowej postanowiono wykorzystać też do stworzenia wyrafinowanego połączenia obszaru kuchennego z jadalnią. Wykorzystano przegrodę do przesunięcia niektórych szafek kuchennych do jadalni. Zostały one dopasowano kolorystycznie do mebli znajdujących się w pokoju stołowym.

W szczegółach wygląda to następująco: w kącie przy ściance działowej usytuowano narożny piec kuchenny. Od niego prowadzi wąski blat stołowy, który opasuje ścianę pod kątem prostym i prowadzi dalej do pokoju stołowego. Tutaj pełni on funkcję płyty przykrywającej niski kredens meblowy.

Armatura z filtrem

Wraz z rosnącą rolą pomieszczenia kuchennego – odzywają się stare wzorce, gdy kuchnia była miejscem spotkań domowników, a nawet przyjmowania gości – nabierają znaczenia również dodatkowe, bardziej wyszukane funkcje, np. serwowania wody gazowanej. Zgromadzeni wokół kuchennego stołu domownicy i goście chętnie skorzystają z możliwości nalania sobie świeżej, gazowanej wody bezpośrednio z kranu. Jeżeli wkład z dwutlenkiem węgla, zainstalowany pod zlewozmywakiem posiada dostateczną pojemność, wtedy można przez wiele godzin pobierać wodę nasyconą C02. Odpada wtedy konieczność gromadzenia w kuchni butelek z wodą mineralną lub biegania po nie do piwnicy. Pomysł wzbogacenia wody z domowego kranu dwutlenkiem węgla nie jest wcale nowy. Tego typu rozwiązania są już stosowane w nowoczesnych placówkach gastronomicznych. Jednak wydaje się, że w gospodarstwie domowym tego typu urządzenia nie należą do inwestycji określanych mianem pierwszej potrzeby.

Kto ma wątpliwości dotyczące jakości wody z kranu, może nabyć armaturę wraz z zamontowanym filtrem. Przydaje się ona szczególnie wtedy, gdy potrzebna jest woda dobrej jakości, np. do gotowania pokarmu dla niemowląt. Nie chodzi przy tym tylko o jakość wody dostarczanej przez zakłady wodociągowe, ale również o możliwe zanieczyszczenia rur przesyłowych. Urządzenie filtrujące, zawierające aktywny węgiel oczyści wodę z metali ciężkich, chloru, mikroorganizmów i zawiesiny koloidalnej.