Uszczelnienie drzwi

Drzwi mają trzy słabe punkty, pozwalające na przenikanie zimnego powietrza. Pierwszym z nich jest wrębek drzwiowy, szczególnie przy starych, wypaczonych skrzydłach, a kolejnymi wykrzywiony próg oraz otwór na listy, który często nie zamyka się szczelnie.

Uszczelnianie wrąbków drzwi.
Jeśli wiatr gwiżdże w szczelinach pomiędzy ramą, a skrzydłem starych drzwi, najczęstszą przyczyną tych dźwięków jest wypaczenie się skrzydła drzwiowego, które nie we wszystkich miejscach przylega ściśle do wrębka ramy. Również uszkodzone uszczelki powodują przenikanie zimnego powietrza do wnętrza mieszkania. Tak jak w przypadku okien, dobrym środkiem zaradczym mogą być uszczelki samoprzylepne lub mocowane na stałe. W drzwiach nowszego typu starą uszczelkę można wyjąć i wymienić na nową.

Przeciąg z gazetką. Otwór na listy w drzwiach do mieszkania lub domu często bywa przyczyną utraty ciepła. Klapki zamykane przy pomocy sprężyny – szczególnie w starych systemach – nie przylegają idealnie do obrzeża otworu. Skutecznym zabezpieczeniem może być szczotka uszczelniająca (do kupienia w sklepach z okuciami), którą przykręca się lub przykleja do obrzeża otworu.

Szczotka zapobiega przeciągom pod drzwiami. Szparę pomiędzy drzwiami a podłogą można uszczelnić przy pomocy specjalnej szczotki. Dla majsterkowiczów idealne są modele do samodzielnego montażu, które mogą uszczelnić szparę nawet do 20 mm szeroką. Szczotka przylega stale do podłogi dzięki dociskającej ją sprężynie.