Piły podstołowe

pily stoloweW przypadku tzw. pił podstołowych osoba obsługująca przesuwa tarczę wraz z zespołem napędowym pod stołem (stąd nazwa) przy pomocy specjalnego uchwytu i dosuwa ją do obrabianego materiału. Zaleta: łatwość obróbki dużych nieporęcznych przedmiotów, które nie przesuwają się, gdyż są dobrze przymocowane. Dosuwana tarcza pi-uje drewno od tyłu do przodu i pozostawia czysto wykonaną linię cięcia. Tego rodzaju piły idealnie nadają się do szerokich paneli, desek i półek regałowych, ponieważ posiadają znacznie dłuższy odcinek przesuwu, niż np. kapówki i w związku z tym możliwa jest większa szerokość piłowania. Piły podstołowe można łatwo zidentyfikować: rowek w stolo piły jest znacznie dłuższy niż w przypadku tarczówek uniwersalnych. Przy pomocy piły podstołowej wykonuje się też zwykłe cięcie-w tym celu wystarczy jedynie unieruchomić tarczę.

Piła podstołowa: kapówka i ukosowa
Piło stojąca o nietypowym kształcie i nowoczesnym wzornictwie, wyróżnia się na tle innych urządzeń. Model o nazwie „Secanta nie ma właściwie odpowiedników na rynko. Jest to pilarka przenośna, dlatego jest lekka i można ją szybko poskładać. Ze względu na wymiary i rodzaj budowy jest predestynowana do pracy w ciasnych pomieszczeniach. Obrotowy stół (w zakresie 180°) umożliwia cięcie dużych i nieporęcznych przedmiotów, nawet w trudnych warunkach przestrzennych. W porównaniu z tradycyjnymi modelami ma ona nieco większą płytę stołową oraz możliwość mocowania listwy dociskowej z trzech stron stołu. Zarówno montaż, jak i demontaż nóg nie wymaga użycia narzędzi.

Pilarka obrotowa.
Nie należy do zbyt rozpowszechnionych modeli. Zespół napędowy wraz z piłą tarczową jest zawieszony na wysięgniku. Przy wykonywaniu cięciu poprzecznego przesuwane jest narzędzie piłujące, natomiast obrabiany materiał nie zmienia pozycji. Z kolei przy cięciu wzdłużnym trzeba obrócić ramię, a materiał jest przesuwany zgodnie z listwą dociskową. Zespół tnący można dowolnie obracać i pochylać. Głębokość cięcia nastawiona jest specjalną korbką. Zaprezentowana tu pilarka obrotowa nadaje się szczególnie do cięcia szerokich i ciężkich przedmiotów – solidna konstrukcja stanowi dobrą podstawę. Maksymalna grubość obrabianego materiału wynosi 110 milimetrów.

Pilarka kapówka.
Obrabiany przedmiot przecinany jest ruchem piły z góry na dół. W przeciwieństwie do zwykłych kapówek, poszerzono znacznie szerokość cięcia w wyniku posuwu wzdłużnego, który umożliwia cięcie szerszych przedmiotów w jednym cyklu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kapówek można przechylać jednostkę tnącą w prawo lub lewo i wykonywać cięcia ukośne. Obrabiany przedmiot dosunięty jest zawsze do listwy dociskowej, a obracająca się tarcza poruszana jest mchem z góry na dół i w zależności od szerokości obrabianego materiału przesuwana jest do przodu. Model Capas 2 firmy Scheppach. Prowadnica łożyskowa umożliwia cięcie materiału o szerokości do 320 mm.