Skalniak

skalniakPrzydomowy „skalniak” nie może być pryzmą kamieni, między które powciskane są rośliny.
Dobór kamieni powinien być równie staranny, jak dobór roślin. Najciekawsze efekty dają kamienie popękane, zmurszałe, pokryte mchem i porostami lub kamienie wapienne, piaskowce, granity i gnejsy, które z czasem zwietrzeją i nabiorą ciekawego wyglądu. Używa się raczej kamieni dużych i układa najcięższą stroną na podłożu, zagłębiając na ok. 1/3 ich wysokości. Unikać należy pionowego ustawiania, ostrych kształtów i regularnego ich rozmieszczania.
Przy planowaniu roślin należy wzorować się na naturalnych łąkach górskich, gdzie rośliny rozrastają się swobodnie i nie ma między nimi dużych różnic w wymaganiach glebowych i świetlnych. Większość roślin skalnych lubi słońce, a sucha i uboga gleba jest warunkiem ładnego srebrzystego zabarwienia liści wielu gatunków, jak np.: rogownicy, szarotki, ruty. Podobnych warunków wymagają gęsiówka, gipsówka, smagliczka, ubiorek, floks szydlasty, macierzanka, rozchodnik, rojnik, lawenda, krokus, goździk kropkowany, żagwin. Pasują do nich niskie trawy, a szczególnie różne gatunki kostrzewy, także krzewy: irga, berberys, jałowiec, sosna górska. W miejscu półcienistym sadzi się konwalie, dąbrówki, cebulice, śnieżyce, przebiśniegi, sasanki, zawciągi, dzwonki karpackie, kukliki, skalnice. W chłodnym i cienistym miejscu o północnej wystawie dobrze będą rosły przylaszczki, goryczki, pierwiosnki, miłki, zawilce, ciemierniki, barwinki, kopytniki.

Nawożenie roślin skalnych

Wzdłuż ścieżek sadzi się niskie rośliny tworzące darń i takie, które nie ulegają zniszczeniu i łatwo podnoszą się po przydeptaniu, np.: karmnik ościsty, macierzanka, niektóre gatunki rozchodnika i trawy.

Nawożenie roślin skalnych powinno być bardzo umiarkowane. Przed założeniem rabaty skalnej dodaje się trochę kompostu lub dobrze rozłożonego obornika, a w czasie wzrostu można rozsypywać suchy, pokruszony nawóz krowi. Używając nawozów mineralnych ogranicza się do minimum nawozy azotowe, dając pierwszeństwo fosforowym i potasowym. Nawożenie kończy się w połowie lata i rośliny potem stopniowo przechodzą w stan spoczynku.