Naprawa złamanego kołka

Naprawa złamanego kołka

W ułamanym połączeniu kołkowym musimy usunąć resztki kołków meblowych, tkwiące w złączonych kiedyś elementach. W celu ich usunięcia najpierw piłką do metalu obcinamy resztki kołka, równo z powierzchnią elementu. Następnie wiertłem do drewna wiercimy otwór w taki sposób, aby jedynie usunąć resztki starego kołka bez rozwiercania starego otworu. Wiercimy również otwór współpracujący nawet, gdy nie tkwi w nim kołek. W ten sposób usuniemy resztki starego kleju. Następnie można wkleić nowe kołki.

Sprawdzenie wilgotności

Do wilgotnego podłoża betonowego np. wylanego niedawno nie można przyklejać podłóg drewnianych lub układać paneli podłogowych. Przedtem trzeba podłoże wysuszyć do wilgotności około 3%. Prostym sprawdzianem wilgotności jest przyłożenie do podłoża arkusza folii o wymiarach 60×60 cm i naklejenie na obrzeżach taśmy klejącej tak, aby stworzyć zamkniętą przestrzeń. Na drugi dzień z wilgotnego podłoża odparuje para wodna i skropli się na spodzie folii. Po ilości skroplin ocenimy nadmierną wilgotność.

Profil narożny z wkładką

Szeroko już w naszym budownictwie stosujemy różnego rodzaju profile ułatwiające wykonywanie okładzin i wykładzin z płytek ceramicznych. Jednakże mało kto wie, że dostępne są również profile narożne tzw. listewki z wkładkami dystansowymi. Otóż typowe listewki przystosowane są wielkością do płytek pełnych z lekko zaokrągloną krawędzią. Krawędź płytki przyciętej będzie wystawać powyżej obrzeża listewki. Otóż w przypadku płytki przyciętej usuwamy wkładki z profila, nieznacznie zwiększając jego nominalny wymiar.