Oklejanie mebli okleiną

Oklejanie mebli okleiną

JAK OKLEIĆ MEBLE FOLIĄ SAMOPRZYLEPNĄ.

Człowiek jest zaprojektowany tak, że musi okresowo zmieniać stylizację pomieszczeń. Jeśli pozwalają na to finanse, można to zrobić poprzez zakup nowych mebli. Ale jeśli budżet rodzinny nie pozwala na takie wydatki, po prostu zmień wygląd starego zestawu meblowego za pomocą samoprzylepnej folii.

Jaką folię samoprzylepną wybrać do mebli

Aby nadać meblom niezapomniany wygląd, musisz wybrać odpowiednią samoprzylepną folię dekoracyjną. Nowoczesny przemysł oferuje różne opcje tego materiału. Od tanich modeli polipropylenowych i polietylenowych po praktyczne powłoki PCV.

 

Każdy potencjalny nabywca może liczyć na różnorodne tekstury i kolory.

Oprócz materiału, który stanowi podstawę folii do mebli, należy zwrócić uwagę na obecność warstwy ochronnej. W kuchni ta warstwa jest ważna dla ochrony przed wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością. Jeśli folia samoprzylepna jest używana do oklejania szaf dziecięcych i stołu, to tutaj warstwa ochronna odgrywa ważną rolę.

Pomoże to chronić meble przed nieostrożnym obchodzeniem się z dzieckiem.

Jeśli na meble pada bezpośrednie światło słoneczne, przyklej go na podkładzie z warstwy – chroniącą przed światłem UV. Dzisiaj możesz kupić przezroczyste modele folii z tą warstwą.

Nie ukrywając fasad, chroni je przed blaknięciem.

Obecność warstwy ochronnej zwiększa koszty tego materiału. Ale bez niego to niemożliwe. Jeśli zamierzasz używać foli w łazience, upewnij się, że ma wysoki stopień odporności na wilgoć.

 

Powłoka może być matowa lub błyszcząca, imitować różne materiały.

Oklejanie mebli znajdujących się w pobliżu grzejników, pieca i innych podobnych urządzeń wykonuje się za pomocą samoprzylepnej folii na bazie stabilnego termicznie polimeru.

Nowoczesny asortyment ma niesamowitą różnorodność, więc na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednią opcję.

Warstwa dekoracyjna może mieć wzór wykonania z kamienia, ceramiki, tkaniny i drewna. Meble odpowiednie „drewniane” okładziny lub marmurkowe materiały. Ostatnio popularne tapety.

Oprócz mebli, stare drzwi, szkło, a nawet ściany nadają się do przyklejania takiego materiału. Powierzchnie oklejone w ten sposób można łatwo oczyścić.

materiał odporny na wilgoć łatwo toleruje krótkotrwały kontakt z mokrą gąbką.

Jak okleić meble samoprzylepną folią

Jedną z zalet oklejania folią jest możliwość samodzielnej pracy z nią. Nie musisz szukać specjalistów i płacić za usługę. Sam możesz łatwo poradzić sobie z tym zadaniem.

Możesz z powodzeniem stosować folię samoprzylepną do ochrony stołu, parapetu w każdym pomieszczeniu, blatu i mebli w kuchni.

Najważniejszym etapem oklejania mebli jest wstępne przygotowanie ich powierzchni.

  1. Należy meble sprawdzić pod kątem wad, usunąć zabrudzenia, luźną warstwę farby lub lakieru, wystające kawałki kleju itp. Użyj papieru ściernego.
Konieczne jest oczyszczenie podstawy z kurzu, brudu i nierówności.

2. Po wygładzeniu – powierzchnię można zagruntować i poczekać, aż wyschnie.

Szorstką i porowatą powierzchnię należy zagruntować przed sklejeniem folii.

3. Niektórzy majsterkowicze radzą wstępnie pokryć obszar oklejania przez lakierowane. Ale jeśli wybierzesz wysokiej jakości folię samoprzylepną,to nie jest to konieczne.

W idealnym przypadku powierzchnia powinna być drewniana i lakierowana.

Po oczyszczeniu powierzchni z zanieczyszczeń należy ją odtłuścić. Dzięki tej procedurze możliwe jest uniknięcie zmarszczek podczas wklejania.

Jako środek do odtłuszczania powierzchni stosuje się dowolny detergent lub roztwór alkaliczny.

Po przygotowaniu powierzchni przystąp do cięcia materiału. Arkusze należy ciąć z marginesem. Dzięki temu łatwiej je przykleić do powierzchni. Jeśli musisz wziąć pod uwagę wzór, wymagany jest margines 2-3 cm. Bez niego precyzyjne ustawienie obrazu jest niemożliwe. Nadmiarowe kawałki są starannie odcinane po wklejeniu mebli.

Dla wygody cięcia materiału na tylnej stronie producenci drukują skalę centymetrową (siatkę).

klejenie Samoprzylepnej foli nie jest trudne.

  1. Należy odciąć kawałek od rolki i oddzielić papier od góry. Papier nie powinien być całkowicie oddzielony, ale o 5 – 7 cm.
Spróbuj równomiernie pociągnąć papier.

2. Przyklej arkusz do powierzchni stroną klejącą i wygładź powierzchnię styku.

Ostrożnie wygładź powierzchnię, powinien dobrze się położyć, a wszelkie defekty nie powinny być widoczne.

3.Teraz powoli wyciągnij papier. Usuń go całkowicie. Folia przylega równomiernie i delikatnie do powierzchni.

Aby wyeliminować pojawienie się pęcherzyków powietrza między powierzchnią mebla a materiałem, konieczne jest, w procesie klejenia, wygładzanie ręczne.

Jeśli nie udało nam się wyeliminować pęcherzyków, można je łatwo usunąć, przekłuwając folię cienką igłą. Po sklejeniu miejsce nakłucia nie będzie widoczne.

Oklejanie gładkich powierzchni nie spowoduje problemów dla tych, którzy po raz pierwszy spotkają się z taką pracą. Podczas wklejania rogów może wystąpić problem. I tutaj możesz użyć sztuczki.

Aby narożniki arkuszy były łatwiejsze do zginania, należy wziąć zwykłą suszarkę do rąk i podgrzać nią materiał.

Powoduje również trudności dla osoby, która jako pierwszy raz używa samoprzylepną folię, dobierając dwa arkusze materiału. Aby nie tworzyć szczeliny, arkusze należy przykleić tak, aby następny arkusz zachodził na poprzedni o 1,5 cm, a następnie na całej długości nakładamy linijkę na środkową część materiału. I na nim, używając ostrego noża, wykonaj nacięcie.

Podczas pracy z oklejaniem folią mebli ważne jest oświetlenie. Jeśli to nie wystarczy, łatwo nie zauważyć małych wad. Będą widoczne na ogólnym tle lub w jasnym świetle.

Za pomocą folii możesz stworzyć unikalne rozwiązania wnętrz i dekoracji.

Jak usunąć folię samoprzylepną z mebli

Czasami staje się problemem usunięcie starych oklein z mebli. Jeśli jakość materiału jest dobra, odklejenie nie będzie trudne. Ale jeśli masz pecha i jest on bardzo trudny, podgrzej powierzchnię. Używaj tej samej suszarki do włosów.

 

Folia samoprzylepna to niedrogi nowoczesny materiał, który pomoże zaktualizować wygląd mebli i chronić je przed wilgocią i promieniowaniem ultrafioletowym. Nie jest trudno to zrobić samemu. Najważniejsze, aby zrobić wszystko ostrożnie i postępować zgodnie ze wskazówkami opisanymi w tym artykule.

Teraz wiesz, jak uszlachetnić, chronić meble i różne powierzchnie za pomocą samoprzylepnej folii.