Laleczka i żyrafa ze słomy

Laleczka i żyrafa ze słomy.

Zabawki ze słomy i rafii są efektowne i dość trwałe. Przed przystąpieniem do zrobienia zabawek ze słomy (patrz zdjęcie) namocz słomki na ok. 30 minut w wodzie. Następnie odsącz w ściereczce nadmiar wody.

Przygotowana w ten sposób słomka staje się elastyczna i można łatwo ją załamywać. Niezbędna do wykonania zabawek ze słomy jest mocna, kolorowa nitka, np. kordonek. Zaginając słomkę i wiążąc ją w odpowiednich miejscach musisz zachować proporcje odpowiadające poszczególnym częściom ciała.

Do wykonania laleczki ze słomy (rysunek a) przygotuj 6 słomek dowolnej długości (zależnie od planowanej wielkości laleczki) oraz jeden drewniany koralik, który będzie stanowić głowę. W otwór koralika włóż końce czterech słomek. Rozłóż je równomiernie na tylnej części koralika. W dolnej części koralika zwiąż słomki mocną nitką. Rozdziel słomkę po dwie na każdą nogę i zwiąż je na wysokości stopy mocną nitką; dwie dodatkowe słomki przeznaczone na ręce zwiąż w połowie razem z tułowiem mocną nitką (rysunek a). Laleczkę, zależnie od tego, kogo ma przedstawiać – dziewczynkę czy chłopca, ubierz w ubranko uszyte z kawałka materiału lub cienkiej skórki.

Rysunek. Zabawki ze słomy: a) laleczka, b) żyrafa.

Ze słomy można także zrobić figurki zwierząt. Na żyrafę użyłam 18 słomek o długości ok. 50 cm. Miejsca zagięć oraz wiązań są zaznaczone na rysunku b.