Szafa pod spadzistym dachem cz.2

Szafa pod spadzistym dachem cz.2

Przebieg prac przy budowie szafy – zrób to sam:

1.Typowe pomieszczenie na poddaszu, wspaniale nadające się do zabudowania. Miejsce na szafę, w tym przypadku ma 2,7 m szerokości i 2,1 m wysokości licząc do belek konstrukcji dachowej. Kąt pochylenia dachu wynosi 45 stopni, wysokość ściany kolankowej 60 cm.

2. Elementy ramy łączymy wkrętami o długości 100 mm. Wcześniej w odpowiednich miejscach nawiercamy głębokie otwory. Na zdjęciu pokazano łączenie górnej poprzeczki z pionowym słupkiem. Odpowiednio do kąta nachylenia dachu dopasowujemy u góry krawędzie przycinając je skośnie.

3. Zanim zmontowana rama zostanie umieszczona na właściwym miejscu, dopasowujemy drzwi szafy. Najłatwiej to zrobić gdy rama leży jeszcze na podłodze. Drzwi przycinamy do żądanego wymiaru piłą rozpłatnicą. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie listwy drzwi boazeryjnych znajdowały się w jednej linii.

4. Na dole i u góry drzwi boazeryjne wykańczamy listwami. Są one tylko przyklejone, przy czym, do czasu wyschnięcia muszą być przytrzymywane zaciskami. Dzięki tym listwom drzwi sprawiają wrażenie solidnych drzwi ramowych wypełnionych szczeblinami.

5. Drzwi okuwamy zawiasami wkręcanymi. Aby zrobić to dokładnie, drzwi układamy na futrynie na podłodze i wiercimy otwory posługując się szablonem dołączonym do opakowania zawiasów. Następnie wkręcamy zawiasy i zakładamy na próbę drzwi. Miedzianymi osłonami założonymi na proste, gładkie zawiasy możemy elegancko ozdobić surowy front drewnianej szafy.

6. Ramę przymocowujemy do ścian z obydwu stron bardzo długimi kołkami rozporowymi. Do wypoziomowania ramy i ustawienia jej dokładnie w pionie posłużymy się klinami drewnianymi. Jeśli ściany są nierówne i powstają szczeliny musimy ramę drewnianą odpowiednio wykończyć.

7. Zanim dokręcimy wszystkie wkręty, ramę musimy dokładnie ustawić w pionie i wypoziomować. Włożonymi uprzednio klinami możemy skorygować niedokładności. Jeśli szafa jest długa, przykręcamy również poprzeczkę górną i dolną do sufitu i podłogi.

UWAGA

Podłogę w szafie, zamiast wykładziną dywanową, lepiej jest wyłożyć łatwym do pielęgnacji tworzywem sztucznym lub PCW.