Przyrząd do zrywania owoców

Przyrząd do zrywania owoców.

Aby zerwać owoce nierzadko potrząsa się drzewem lub wdrapuje na nie. Żaden z tych sposobów nie jest godny polecenia. Warto więc zrobić prosty przyrząd, za pomocą którego można zrywać jabłka, gruszki i śliwki szybko i sprawnie.

Do zrobienia przyrządu są potrzebne: długi kij 1 (najlepiej składany tak jak wędka), kawałki drutu średnicy ok. 4 i ok. 0,5 mm oraz duża puszka 2 (np. po soku). Można też uszyć z materiału, lub zrobić z pończochy, długi rękaw 3, który przyszywa się do pętli z drutu 4, mocowanej do końca kija cienkim drutem tak, jak uchwyt puszki 5 oraz specjalnie uformowana pętla 6, którą odrywa się owoce od gałązek. Tę ostatnią pętlę robi się z grubszego drutu, wyginając wąskie uszko na środku jej obwodu. Średnica pętli powinna być większa od średnicy największego jabłka. Dwa wolne końce po odpowiednim dogięciu przymocowuje się cienkim drutem do kija.

Teraz już można zrywać owoce: zakłada się kółko na wiszący owoc i gwałtownie pociąga kij do siebie. Ogonek owocu dostaje się do uszka i odrywa od gałęzi. Zerwany owoc nie spada na ziemię, tylko pozostaje w puszce lub z rękawa dostaje się prosto do ręki.