Jak wymienić blat kuchenny? – Zrób to sam

Jak wymienić blat kuchenny? – Zrób to sam.

Zniszczony i nieładny? Nowy kuchenny blat roboczy można szybko zamontować. W ten sposób wprowadzimy do kuchni nowy, kolorowy akcent.

Kuchenne blaty robocze często są równie intensywnie użytkowane, jak stoły warsztatowe – służą przecież do krojenia, do tłuczenia mięsa, do odstawiania na nich gorących garnków i brytfanek. Żaden materiał długo nie wytrzyma takiego obciążenia. Czasami wymiana blatów wynika z potrzeby optycznego odświeżenia kuchni, które najłatwiej zrealizować właśnie zmieniając wierzchnie płyty szafek. Płyty na blaty robocze można kupić w najróżniejszych wersjach, w sklepach z materiałami drewnianymi albo w firmach zajmujących się projektowaniem i urządzaniem kuchni. Najczęściej też na miejscu można zlecić ich przycięcie na odpowiedni wymiar.

wymiana blatu kuchennego

Wymiana blatu w kuchni. Kolejność pracy.

Blat roboczy musi być dokładnie dopasowany. Wycięcia na uskoki muru wykonujemy wyrzynarką.

W narożnikach łączymy płyty dwoma specjalnymi łącznikami. Niezbędne otwory wykonujemy wiertłem sednikiem.

Piłą o drobnych zębach ostrożnie wycinamy wpusty pod gwintowane pręty łączników płyt (ok. 5 mm), aż do krawędzi płyt.

Specjalne profile z blachy aluminiowej łączą stykające się w narożniku przycięte krawędzie płyt i ich zaokrąglone krawędzie.

Od spodu dociągamy i łączymy ze sobą obie płyty specjalnym łącznikiem do płyt (prętem gwintowanym z nakrętką).

Zaznaczamy wycięcie na płytę kuchni i zlewozmywak, nawiercamy narożniki i starannie wycinamy wyrzynarką.

Aby uniknąć zniszczenia górnej powierzchni blatu, prowadzimy wyrzynarkę od spodu płyty albo wzmacniamy linię cięcia taśmą.

Wymiana blatu w kuchni

MONTAŻ ZBIORNIKA NA PŁYN DO ZMYWANIA

O tej inwestycji warto pomyśleć. W sklepach można kupić praktyczne -chromowane, czarne lub białe – zbiorniki na płyn do zmywania, zaopatrzone w dozownik. Po naciśnięciu przycisku podaje on z umieszczonego pod zlewem zbiorniczka płyn do zmywania bezpośrednio do komory zlewozmywaka. Otwór w płycie można wywiercić podczas montażu zlewu.

 

1 komentarz do “Jak wymienić blat kuchenny? – Zrób to sam”

  1. Przyznaję, że pokazałeś wszystko krok po kroku i pewnie byłbym w stanie, to zrobić gdybym miał trochę więcej narzędzi. Udało mi się jedynie poprawić prowizorycznie stan blatu. Wystarczyło kilkadziesiąt minut ze szlifierką w ręce. To jest ogromna zaleta blatów drewnianych.

Możliwość komentowania została wyłączona.