Grille – ucztowanie wśród zieleni

grillPiękna pogoda skłania do ucztowania na świeżym powietrzu. Aby nic nie zmąciło przyjemności, pamiętajmy o kilku zasadach dotyczących urządzeń do grillowania
i ich bezpiecznej obsługi.
Gdy dni stają się coraz cieplejsze, nadchodzi czas, aby wyciągnąć ze schowka grill i przygotować pierwsze grill-party w nowym sezonie. Być może przy tej okazji stwierdzimy, że nasz grill nie wytrzyma już kolejnego lata albo że dobrze byłoby postarać się o model bardziej komfortowy.
Istnieją trzy zasadniczo różniące się systemy urządzeń do grillowania.

Najstarszym modelem są klasyczne grille na węgiel drzewny, produkowane w prostej wersji na trzech nogach, z ciężkiego materiału, z różnymi rodzajami palenisk. Przypominają obozowe ognisko i jeśli nie używamy grillu zbyt często, z powodzeniem wystarczy nam najtańsza wersja tego urządzenia. Wady grillu na węgiel drzewny najczęściej wynikają wyłącznie z nieprawidłowej obsługi – grill może dymić, pryskać, czasami także można na nim coś przypalić. Wad tych nie ma grill gazowy, bowiem w jego przypadku temperaturę można ustawić bardzo precyzyjnie.

Grille gazowe są skonstruowane w tak bezpieczny sposób, że można nie mieć żadnych obaw przed niekontrolowanym wypływem gazu. Jedyna wada to niezbyt zachęcający wygląd butli z gazem, która zawsze musi towarzyszyć grillowi. Grill gazowy – gaz spala się prawie bez pozostałości, dlatego grill jest czystszy i powstaje mniej dymu. Butla nie jest jednak ozdobą.

Grill elektryczny – działa podobnie jak piec elektryczny, jednak nie daje uroku otwartego ognia. Za to jest dużo łatwiejszy do umycia.
Grille elektryczne są wygodne w obsłudze, ale mogą być używane jedynie w pobliżu gniazdka elektrycznego. Podobnie jak kominki elektryczne wytwarzają one dużo ciepła jeszcze po ich wyłączeniu, o czym należy pamiętać, aby niepotrzebnie nie marnować energii.

Przenośny grill w walizce. Idealny na piknik – grill walizkowy, spalający węgiel drzewny. Można go przygotować do pracy w ciągu kilku minut, musi jednak stać na stabilnym podłożu. Pamiętajmy, że podczas grillowania zawsze istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się, dlatego wymaga wyjątkowej ostrożności.