Drzwi wewnętrzne i okucia

Drzwi wewnętrzne i okucia. Drzwi wewnątrzlokalowe stanowią ważny element wyposażenia mieszkania. Dlatego warto w spokoju zastanowić się nad prawidłowym wyborem rodzaju drzwi i kolorystyki, by tworzyły harmonijną całość. Zanim dokonamy wyboru drzwi, musimy się zastanowić, z której strony powinna znajdować się przylga drzwiowa.
Jeżeli mamy wątpliwości, to powinniśmy przejść w myślach po całym domu i przetestować najwygodniejszy sposób otwierania każdych drzwi. Generalnie obowiązuje zasada, że drzwi otwierają się do pokoju, czyli tak jak wchodzimy. W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt ciasne (np. łazienka, WC), drzwi mogą otwierać się na zewnątrz. Określenie: drzwi prawe lub lewe odnosi się zawsze do strony, po której widoczne są zawiasy. Tak więc mianem „prawe’ określa się skrzydło drzwiowe, którego zawiasy znajdują się po prawej stronie.

Zawiasy drzwiowe, które z upływem czasu zaczynają skrzypieć, stawiają opór przy otwieraniu, ścierają się lub wymagają częstego smarowania i wskutek tego pozostawiają zabrudzone brzegi w miejscu styku, odchodzą już powoli do przeszłości. Zastępowane są przez zawiasy, wyposażone w trzpień ze specjalnego tworzywa, nie wymagające konserwacji. Nowe zawiasy dostępne są w różnych wersjach wykonania. W programie producenta znajdują się na przykład zawiasy przeznaczone do mocowania ościeżnicy narażonej na zwiększone obciążenie, zawiasy stosowane przy naprawie starych drzwi, zawiasy zwykłe i kompletny zestaw.