Ile kosztuje konto osobiste?

Idealne konto osobiste jawi się nam jako bezpłatne. Jednak korzystając z tej usługi, często trzeba ponieść pewne koszty jego prowadzenia. Na jakie opłaty należy się nastawić, zakładając konto w banku?

Opłata za prowadzenie konta

Banki oferują nam zarówno bezpłatne, jak i płatne konta. W tym pierwszym przypadku nie możemy jednak liczyć na cuda – koszt jest z pewnością ukryty w innych opłatach, np. tych za kartę debetową. Jeśli natomiast decydujemy się na jawne opłaty za prowadzenie konta, zwykle nie przekraczają one 10 złotych miesięcznie. Czasami jest to 5, 7, 8, a czasami nawet 30 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły oferty banku. W wielu z nich możemy liczyć na spełnienie warunków zwalniających z kosztów – poniesionych danego miesiąca.

Najczęściej bank proponuje nam osiągnięcie określonego progu wpływów na konto osobiste. Najniższe progi to 1000-1500 złotych. Drugą możliwością, po którą sięgają banki, są płatności kartą. Zwolnienie z opłat następuje po wykonaniu danej ilości transakcji lub po osiągnięciu progu kilkuset złotych wydanych kartą płatniczą.

Opłaty za kartę płatniczą

To właśnie tutaj często kryją się koszty – bezpłatne konto osobiste może mieć dołączoną kartę, za którą musimy płacić. Opłaty wynoszą od kilku do kilkunastu złotych. Podobnie jak w powyższym przypadku, tutaj również często określone są warunki zwalniające. Zazwyczaj należy dokonać płatności kartą za określoną sumę. Czasami jednak i tutaj przemyca się konieczność minimalnej miesięcznej wpłaty środków.

Opłaty za wypłatę z bankomatu

Trzecią podstawową formą opłacania obsługi konta osobistego są koszty jednorazowej wypłaty z bankomatu. Ceny różnią się przede wszystkim od tego, z jakiego bankomatu chcemy skorzystać. Niektóre oferty uwzględniają bezpłatne wypłaty we wszystkich urządzeniach w kraju, niezależnie od banku. Zwykle jednak pozyskanie środków z bankomatu innego niż należący do naszej placówki, będzie wiązać się z kosztami wynoszącymi kilka złotych. Jeśli lubimy robić zakupy przy pomocy gotówki, warto sięgnąć po ofertę, która udostępnia bezpłatne bankomaty w wielu miejscach.

Ile kosztuje konto osobiste?

Jak widzimy, opłaty za konto osobiste nie są wysokie. W praktyce nie ma czegoś takiego jak konto bezpłatne, choć w wielu przypadkach możemy to uzyskać, spełniając pewne warunki.