Rolety i żaluzje

wymiary zaluzjiRolety i żaluzje to dużo więcej niż tylko osłona przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Już od dawna często spotyka się je w urządzonych ze smakiem wnętrzach. Proste rolety, uniwersalne żaluzje i vertikale dozują ilość wpadającego światła.
Rolety i żaluzje cieszą się dużą popularnością głównie dlatego, że wprost idealnie wtapiają się we wnętrze. Żaluzje poziome (na ogół wykonane z aluminium) i żaluzje pionowe, tak zwane vertikale, są bardzo łatwe do zamontowania, i to w najróżniejszych wersjach. Później jednym ruchem można zmniejszyć ilość wpadającego do pokoju światła albo stopniowo zmieniać panujący w nim nastrój.
Na co zwracać uwagę przy kupnie rolet, żaluzji czy vertikali? Rolety często są wyposażone w tak zwany napęd ręczny, o którym świadczy umieszczony z boku łańcuszek. Są łatwe w obsłudze i trwałe, nie mają żadnego zużywającego się, sprężystego układu mechanicznego.
Kolory i wzory materiałów używanych na rolety i zasłony muszą być wyjątkowo odporne na działanie światła. Używane do ich produkcji specjalne materiały dzięki kilku powlekającym je warstwom nie przepuszczają światła. Ich jasna, spodnia strona odbija także wpadające z zewnątrz promieniowanie cieplne – co zapewnia optymalne warunki we wnętrzu.

Wiercenie na próbę. Podczas montażu można napotkać nieprzyjemne niespodzianki – na przykład znajdującą się tuż pod warstwą tynku stalową belkę. Najpierw więc wiercimy otwory, aby w razie potrzeby wybrać inny rodzaj mocowania.

Prawidłowe wymiary rolet i żaluzji.
Żaluzje umieszczone między szybami: zamawiana szerokość i wysokość = szerokość/wysokość szyby zawsze minus 0,5 cm.
Na skrzydle okiennym: zamawiana wymiary = szerokość (uchwyt okna!)/wysokość skrzydła zawsze minus 2 cm.
W niszy okiennej: zamawiane wymiary żaluzji = szerokość niszy minus 1 cm, wysokość niszy. Uwaga na wystające uchwyty okien!
Przed niszą okienną: szerokość niszy plus ok. 10 cm, wysokość niszy plus około 20 cm, aby ze wszystkich stron dobrze ją przesłonić.

Określanie wymiarów żaluzji pionowych.
Pod sufitem albo na ścianie: szerokość niszy plus szerokość pakietu, wysokość to odległość między sufitem niszy a parapetem lub podłogą, minus 3 cm.