Jak wykonać skrzynki modułowe

jak zrobic skrzynkiOsoby niezbyt uzdolnione mogą stosunkowo łatwo poradzić sobie z wykonaniem kilku skrzynek.
Poszczególne płyty wycinamy ze sklejki pilarką stołową. Ściany zewnętrzne mają grubość 12 mm, dno 6 mm, pokrywa 15 mm.
Pojedyncze płyty łączymy w skrzynie, sklejając je do czoła i mocując gwoździkami. Przyklejamy także dna skrzyń.
Wykładziny dywanowe, z których wycinamy okleiny pokryw skrzyń, nie mogą się strzępić na wzdłużnych krawędziach cięcia. Można wybierać spośród najróżniejszych kolorów wykładzin – od całkiem delikatnych, poprzez odcienie stonowane, aż po kolory jaskrawe, rzucające się w oczy. Skrzynie podestu oklejono płytkami wyciętymi z wykładziny o szerokości 2 m, bez warstwy pianki.
Ostrą piłą otwornicą wykrawamy otwór uchwytu. Miejsce otworu zaznaczamy ołówkiem na spodniej stronie wykładziny.
Do przyklejenia wykładziny niezbędny jest klej dyspersyjny i szpachla zębata. Wykładzinę przykładamy bardzo dokładnie.
Naklejone kawałki wykładziny dywanowej stosujemy jako szablony do wiercenia otworów w pokrywie skrzyń.

Na rysunku umieszczono wszystkie wymiary poszczególnych elementów. Materiał można przyciąć samemu na pilarce stołowej lub zlecić to w sklepie, co wprawdzie oszczędzi nasz czas, ale niestety trochę kosztuje. Nawiercenie otworów uchwytów wiertłem sednikiem o średnicy 35 mm (jest to narzędzie dość często używane w warsztacie, na przykład do wpuszczania zawiasów puszkowych) to operacja, którą wykonujemy jeszcze przed połączeniem elementów skrzynek. Uchwyty najłatwiej zrobić wiertarką umieszczoną w stojaku, umożliwiającą wykonywanie idealnie prostopadłych otworów.
Białym klejem stolarskim oraz gwoździami z wpuszczanymi łbami o długości 30 do 35 mm mocujemy zaopatrzone w otwory płyty do czoła, tworząc z nich korpus skrzynek.
Najpierw mocujemy ściany boczne, a następnie dno wykonane ze sklejki o grubości 5 mm. Jeśli klej nie wysechł, można jeszcze każdą skrzynkę dokładnie dopasować do płyty dna. Pokrywa o grubości 15 mm pozostaje nie przymocowana. Aby leżała na skrzynce równo z krawędziami, przyklejmy od spodu w każdym narożniku klocek ze sklejki, o wymiarach 5 x 5 cm, zachowując odległość od zewnętrznych krawędzi 12,5 mm.
Wszystkie krawędzie skrzynki po wyschnięciu kleju należy starannie wykończyć papierem ściernym.
Przycinając wykładzinę dywanową pamiętajmy, aby w kwadratach 50 x 50 cm zachować idealne kąty proste. Niezbędne będą do tej pracy następujące narzędzia: przykładnica kątowa, długi, stalowy liniał i ostry nóż do cięcia wykładziny.