Okna na poddaszu – dużo słońca

Oto propozycje umieszczenia w stromiźnie dachu okien, przez które promienie słoneczne oświetlą nasze poddasze. W większości przypadków wbudowanie dodatkowych okien nie przedstawia poważniejszych problemów, ponieważ okna i framugi są tak dobrze dopasowane do siebie i do standardowych materiałów kryjących, że nie występują praktycznie kłopoty ze szczelnością. Bardziej skomplikowane są przypadki, gdy okno ma być wbudowane w ściankę kolankową lub dobudowany ma być balkon. Wtedy konieczna jest konsultacja z fachowcami budowlanymi.

OKNA I DODATKI SERYJNEJ PRODUKCJI UMOŻLIWIAJĄ NAM REALIZACJĘ DOWOLNEJ KONCEPCJI PRZESZKLONEGO PODDASZA. POKAŻEMY PARĘ PRZYKŁADÓW ROZWIĄZAŃ I PROJEKTÓW.

Zwykle okno dachowe osadzone w stromym dachu zostało uzupełnione dwoma dodatkowymi elementami (oknem półkolistym oraz pionowym oknem ściennym w ściance kolankowej). Wszystkie części wykonano z szybek osadzonych w ramkach.

Po lewej: To okno wykonane zostało z typowych elementów . Cztery skośne okna zakończone u góry wspólną belką. Okna ścienne dostępne są w różnych rozmiarach do wysokości 120 cm. Szerokość jest dokładnie dopasowana do rozmiarów okien dachowych.

Po prawej: W taki sposób kominiarz może dostać się wygodnie na dach. Okna umożliw iające wychodzenie na dach dostępne są w rozmaitych rozmiarach, rodzajach, wszystkie z szybami termoizolacyjnymi. Na zwykłym strychu wystarczy niedrogie okno o wymiarach 54 x 83 cm w pomieszczeniach odpowiednio rozbudowanych lepsze są większe okna uchy lane specjalną dźwignią.

W oknach dachowych ważne są szczególnie dwa parametry: dolna część okna nie powinna znajdować się wyżej niż 100 cm nad podłogą, zaś górna krawędź powinna być przynajmniej 190 cm nad podłogą. Chodzi o to, by móc przez nie swobodnie wyglądać. Z podanych warunków wynika konkretna wielkość okna, która zależy ponadto od kąta nachylenia dachu. Określić go możemy na podstawie rysunków architektonicznych budynku lub mierząc metrówką. Możliwość kupna gotowych elementów okiennych, które można zamontować pionowo pod stromymi oknami dachowymi i pozwala na wybudowanie na poddaszu niewielkiego balkonu lub tarasu. Prace montażowe powinniśmy zlecić fachowcowi. Większe okna należy projektować korzystając z porad specjalistów.