Wełna izolacyjna w belach.

Wełna izolacyjna w belach.

Folia aluminiowa chroni izolację wełnianą poddaszy i strychów przed zawilgoceniem.

W niektórych regionach Niemiec wełna w zwojach z folią aluminiową ma 30% udziału na rynku materiałów izolacyjnych. Z całą pewnością ten materiał ma największe powodzenie wśród majsterkowiczów. Instalowanie izolacji odbywa się bardzo szybko. Najpierw mierzymy odstęp między krokwiami, następnie określamy długość izolacji i odcinamy odpowiedni kawałek z beli materiału. Zadanie to ułatwiają oznaczenia na zwoju materiału. Pomimo to zalecamy użycie listwy drewnianej przy odcinaniu odpowiedniego odcinka. W każdym przypadku powinniśmy zostawiać około 2 cm zapasu, aby połączenia były szczelne i nie było między nimi najmniejszych przerw i szpar. Następnie izolację wciskamy między krokwie i przymocowujemy zszywkami za pomocą specjalnego pistoletu (tzw. tackera). Aby zapewnić maksymalną szczelność, połączenia poprzeczne i podłużne oklejamy taśmą aluminiową. Prezentowany na zdjęciach materiał jest dostępny w sieci handlowej w siedmiu różnych szerokościach – od 50 do 120 cm. Przed kupnem dobrze jest zmierzyć odstępy między krokwiami konstrukcji dachowej. Długość zwojów zależy od grubości mat z wełny mineralnej. Wata szklana firmy ISOVER grubości 10 cm dostępna jest w odcinkach długości 6 metrów, 14 centymetrowa jest oferowana w rolach, które po rozwinięciu mają 5 metrów długości. Jeśli zwój jest zbyt długi dla jednego fragmentu uszczelnianego dachu odcinamy go w najprostszy sposób pilą. Końcówkę możemy wykorzystać wypełniając nią następny fragment poszycia dachowego.

1.Proste cięcie jest bardzo ważne przy dopasowywaniu zwoju waty szklanej, ponieważ tylko w ten sposób unikniemy przerw między fragmentami izolacji. Najlepiej ciąć piłą rozpłatnicą wzdłuż listwy pomocniczej. Metoda ta zapewnia dokładność.

2. Tackerem przytwierdzamy bez trudności materiał Rollisol do krokwi. Folia aluminiowa wystaje w tym celu kilka centymetrów. Zwoje mają różne szerokości.

Uszczelnienie materiałem Rollisol: na macie izolacyjnej i pod boazerią jest ułożona folia aluminiowa chroniąca przed wilgocią. Przewietrzenie ma szerokość 4 cm.