Żaluzje, rolety, zazdrostki

zaluzjeSposób mocowania żaluzji. Do montażu na skrzydłach okiennych otwieranych i uchylnych służą żaluzje z bocznym prowadzeniem. Żaluzja przylega do okna nawet po jego uchyleniu, nie kołysze się i nie uderza o szybę pod wpływem przeciągu. Sposób na żaluzje bez prowadzenia bocznego: pod skrzydłem okna, mocujemy magnes.

W prywatnych mieszkaniach coraz częściej są montowane żaluzje pionowe. Wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają żaluzje o długości równej wysokości pomieszczenia. W wersji luksusowej u góry znajduje się układ napędowy obracający elementy żaluzji, sterowany pilotem. Żaluzje sterowane pilotem można zasłaniać i odsłaniać nie ruszając się z miejsca. Podłączenie do sieci nie jest niezbędne, silnik może być zasilany bateriami.

Zazdrostki. Rozwiązanie przydatne na parterze. Nie zasłaniając całkowicie światła, można być ukrytym przed wścibskimi spojrzeniami. Tego rodzaju rolety stosuje się także do dekoracji okien dachowych. Najpierw należy sprawdzić, czy skrzydło okienne da się otwierać przy zwiniętej rolecie. W oferowanym przez producentów dodatkowym asortymencie znajdziemy specjalne nakładki mocujące roletę w wybranej pozycji, które mocujemy gwoździkami do ościeżnicy okiennej. Do każdej pozycji potrzeba dwu (z obu stron) takich elementów.

Najlepsze rozwiązanie dla okien dachowych to rolety i żaluzje. Ciekawe rozwiązania oferują także producenci okien. W zamówieniu wystarczy podać typ okna i jego producenta. Informacje te łatwo znaleźć na tabliczce umieszczonej na ramie okna.

Sprawdzonym materiałem do produkcji żaluzji jest aluminium. Bardzo cienkie i lekkie elementy żaluzji o szerokości 16,25 albo 35 mm zachowują swój kształt dzięki zaokrąglonemu przekrojowi. Taniej jest, gdy przy zakupie można wybrać standardową wielkość żaluzji – do wyboru mamy wysokość 180 albo 240 m i około dziesięć różnych szerokości, od 80 do 240 cm. Materiałami na rolety i vertikale są często tkaniny z włókien mieszanych (bawełna/poliester) albo w całości wykonane z włókien syntetycznych (np. włókno szklane). Farbowane materiały syntetyczne gwarantują dużą odporność na światło i są łatwe do czyszczenia wilgotną ściereczką zwilżoną roztworem płynu do zmywania.