Obramowania i okucia drzwi

Jeżeli ktoś chce wykonać wycięcie w starym skrzydle drzwiowym i założyć szybę z obramowaniem szprosowym, może sklejać wyprofilowane listewki na gorąco. Prościej jest przy tym wykonać dwie ramy szprosowe i umieścić w środku jedną płytę szklaną niż sporządzić prawdziwą kratkę i wypełniać ją żmudnie przyciętymi kawałkami szkła.

Gwoździe oraz wkręty są co prawda praktyczne, ale do mocowania listew szklanych raczej się nie nadają. Alternatywą może być metoda łączenia na zatrzask. Systemy łączące w ten sposób listwy szklane mają także tę zaletę, że można bez problemu zdejmować listwy, np. przy wymianie całej szyby.

Podobnie jak zróżnicowane są drzwi, tak samo rzecz wygląda z produktami do drzwi, w skład których wchodzą zamki, klamki, rozety, szyldy oraz zawiasy. Nie tylko bogata stylistyka i rodzaj materiału wpływają no wybór określonego wzoru. Niektóre klamki muszą spełniać określone wymagania, np. skrzydło drzwiowe wykonane ze szkła musi mieć inny rodzaj okucia. W bestii optycznej możliwy jest wybór odpowiedniego koloru, kształtu i oczywiście materiału.