Parkowanie pod domem

wiata na samochodDość praktycznym sposobem, chociaż niewiele tańszym, jest parkowanie bezpośrednio pod wiatą lub w garażu umieszczonym pod przedłużonym dachem budynku mieszkalnego. Ze względu na raczej niewielkie rozmiary działki, samochód parkuje się blisko domowych drzwi i okien. Spaliny uruchamianego silnika mogą być wtedy bardzo uciążliwe; kto chce tego uniknąć powinien umieścić samochód jak najdalej od otworów wentylacyjnych. Jeżeli garaż jest wybudowany bezpośrednio obok domu, wtedy jego dach może służyć jako taras mieszkania, znajdującego się na piętrze.

Wiata jako alternatywa
W wielu rodzinach coraz częściej pojawia się potrzeba posiadania drugiego samochodu. Dlatego, wcześniej czy później, trzeba zastanowić się, gdzie można byłoby ulokować drugi pojazd. Pod względem optycznym najlepszym i najprostszym wariantem jest wybudowanie podwójnego garażu. Jednak jest to często niemożliwe ze względu na niewielką powierzchnię parceli, nie wspominając o tym, że jest to najdroższe rozwiązanie. Znacznie korzystniejsza pod względem kosztów jest kombinacja: pojedynczy garaż plus zadaszenie postawione nad drogą dojazdową. Wiatę można szybko montować i demontować, a jej filigranową konstrukcję tatwo dopasować do istniejącej już zabudowy. Po drugie jest to najprostszy i najtańszy sposób zapewnienia samochodowi schronienia przed słońcem, deszczem i śniegiem. Nie bez znaczenia jest fakt, że tego typu konstrukcję można zmontować samodzielnie.
Jeżeli obok wiaty postawi się matą, zamykaną przybudówkę na narzędzia, części samochodowe i sprzęt ogrodniczy, to catość spełnia tę samą rolę co zwykły garaż.