Tapetowanie – sprawnie i fachowo

Tapetowanie – sprawnie i fachowo. Narzędzia pomocnicze nie są drogie.

Przy pierwszym tapetowaniu mieszkania problemem jest obliczenie liczby niezbędnych rolek tapety. Oto kilka rad dotyczących obchodzenia się z tapetą i klejem.

Można powiedzieć, że tapetowanie od zawsze było domeną majsterkowiczów. W powszechnym przekonaniu w tej dziedzinie nie ma już do powiedzenia niczego nowego, o czym od dawna nie wiedziałby każdy majsterkowicz.

Na kolejnych stronach przypominamy kilka ciekawych sposobów radzenia sobie z tapetami i klejem. Podstawową zasadą, dotyczącą nie tylko tapetowania, jest konieczność zachowania bezpieczeństwa. Według niej drabina zawsze musi być stabilna, a konstrukcje z ustawionych na stole stoików w ogóle nie wchodzą w grę. Bezpieczniki sieci elektrycznej tapetowanego pomieszczenia muszą być wyłączone tak długo, jak długo nie są zamontowane włączniki i gniazdka elektryczne oraz dostępne są wszystkie przyłącza.

O wyborze tapet decydują kolory obecne w pomieszczeniu (np. kolor zasłon).

Aby nie kupić rolek tapety o różnych odcieniach, należy zwrócić uwagę na to, by wszystkie numery rolek byty identyczne.

Raport tapety, czyli odległość między powtórzeniami wzorów, jest podany na każdej rolce i trzeba go uwzględniać przy wymierzaniu.

Bryty tapety składamy krawędziami i zaginamy. Teraz możemy być pewni, że nóż tnący tapetę będzie prowadzony idealnie prostopadle.

Przystępując do większych prac, warto zaopatrzyć się w urządzenie ułatwiające przycinanie tapet i równomierne pokrywanie ich klejem.

Przed tapetowaniem trzeba starannie wypełnić ubytki i wygładzić wszelkie rysy oraz inne nierówności powierzchni ściany. W sklepach można spotkać środki uszczelniające w postaci proszku (np. Moltorfill), które po wymieszaniu charakteryzują się dostatecznie długim czasem schnięcia. Na rynek wchodzą także gotowe do użycia masy uszczelniające, sprzedawane w zamkniętych próżniowo pojemnikach. Nieodzowny przy tego rodzaju pracach jest także zwykły gips, który zawsze był najtańszym z dostępnych materiałów.

Dopasowanie tapet wymaga dokładności.

Tapety są sprzedawane w rolkach, najczęściej o znormalizowanych wymiarach. Tak zwane euro-rolki mają szerokość 0,53 m i długość 10,05 m. Wystarczają one do pokrycia ściany 0 powierzchni około 5 m!. Liczbę niezbędnych rolek można obliczyć mnożąc obwód pomieszczenia przez jego wysokość i dzieląc otrzymany wynik przez 5. Otrzymana liczba oznacza liczbę rolek tapety. Przy obliczeniach nie uwzględniamy otworów okiennych i drzwiowych, w rzeczywistości zmniejszających powierzchnię ściany. W ten sposób zyskujemy zapas tapety, niezbędny zwłaszcza przy dopasowywaniu do siebie brytów tapet o dużych wzorach.

W przypadku pomieszczeń o wysokości 2,50 m z jednej rolki można wyciąć trzy bryty tapety. Pozostałe kawałki z reguły są wykorzystywane do pokrywania powierzchni powyżej oraz poniżej okien i drzwi. Resztki tapet zawsze należy przechowywać, aby móc naprawiać nimi ewentualne zniszczenia. Z tego samego powodu zawsze należy kupić jedną czy dwie rolki tapety więcej.

Nie wszystkie rolki tapet mają takie same wymiary. Są tapety o szerokości do 1,20 m (np. tapety z surowego włókna) i o długości do 3 m. Tapety metalizowane mają szerokość 0,60 m i długość 3 m. Na specjalne zamówienie mogą być dostarczane także w rolkach o innych długościach. Tapety specjalne (granitowe, ceramiczne, porcelanowe itp.) mają format 0,91 m na 5,50 m, ale także w tym przypadku można zamówić rolki o długości nawet do 50 m.

Znak jakości. Tapety oznaczone znakiem jakości gwarantują, że zawartość szkodliwych dla zdrowia substancji jest utrzymana w granicach dopuszczonych normą.

Tapetę – tylko jeden bryt na jeden raz – w miarę grubo i możliwie równomiernie smarujemy klejem, pokrywając ją do samych krawędzi.

Posmarowaną klejem tapetę składamy końcami brytu do środka, a suchą stroną na zewnątrz i pozostawiamy do namięknięcia na około 10 min.

Aby bryt przy rozdzielaniu nie naderwał się lub nie opadł na podłogę, przekładamy go przez lewą rękę, a ręką prawą chwytamy koniec tapety.

Górne krawędzie brytów przykładamy do zaznaczonej na ścianie linii. Dociskając tapetę gumowym wałkiem zwracamy uwagę na miejsca styku.

Specjalny liniał o przekroju trójkątnym ułatwia przycinanie brytu tapety przy listwie cokołowej, odpowiednio go w tym miejscu zaginając.

Przygotowanie liniału z podziałką co 10 cm sprawi, że stół do przycinania tapet będzie jeszcze praktyczniejszy. Lakier zabezpiecza drewno.

Włączniki i gniazdka elektryczne (wyłączyć bezpiecznik!) przykrywamy tapetą i nacinamy ją na krzyż; następnie przykrywamy osłoną włącznika.

Trudno uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza pod warstwą tapety. Problem rozwiąże odrobina kleju wpuszczona jednorazową strzykawką.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *