Zapobieganie zimnym miejscom na ścianach poddasza

JAK UNIKNĄĆ SZKÓD?

Zimne miejsca na ścianach prowadzą do grzybienia tynków. Niebezpiecznym zjawiskiem, na które należy zwrócić baczną uwagę są zimne miejsca w ścianach. Gdy w płaszczu izolującym są luki np. z powodu przebiegających przewodów instalacyjnych lub kanalizacyjnych itp., które nie są wystarczająco dobrze otulone, w miejscach tych zimno przenika, aż do wewnętrznej warstwy ściany w mieszkaniu. Tutaj właśnie następuje kondensacja pary wodnej – początkowo zupełnie niewidocznej. Dopiero czarne plamy grzybów na ścianie uwidoczniają w nieprzyjemny sposób nieodpowiednią izolację. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie do każdego etapu adaptacji strychu. Proponujemy zapoznanie się z różnymi materiałami i metodami wykonania izolacji.

Otulina utkana z włókna szklanego

Wełny mineralne produkowane są na bazie szkła lub kamienia. Najbardziej rozpowszechnioną, watę szklaną, uzyskuje się z piasku kwarcowego, sody i wapna, które miesza się w temperaturze około 1000°C. Płynna masa wdmuchiwana jest przez cienkie dysze. Powstające włókna tkają watę. Materiał ten często jest oferowany z aluminiową folią, która stanowi zaporę dla wilgoci. Nieosłonięte maty trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Wada: zbyt mata sztywność – odstęp dla przewietrzania musi być większy. Parametry: współczynnik przenikania ciepła k = 0,30 (warstwa grubości 14 cm). Cena 1 m2 około 30 zł.

Lekka pianka z poliestru

Podstawowym materiałem systemu uszczelniającego Styrotect S jest Styropor. Użyliśmy go do izolacji poddasza i pokazujemy go na następnych stronach. Materiałem wyjściowym jest poliester, z którego wykonuje się: pojemniczki na jogurty, szkła do okularów, wnętrza lodówek itp. Ten właściwie sztywny materiał rozpulchniany jest węglowodorem tak, że zwiększa swą objętość ok. 50 razy – Styropor w 98% składa się z powietrza. To sprawia, że jest idealnym materiałem izolacyjnym. Wada: W ograniczonym stopniu tłumi hałas. Parametry: współczynnik przenikania ciepła k płyty o grubości 14 cm wynosi 0,27.

Makulatura jako izolacja przed zimnem

Isofloc to nazwa materiału, który w 100% wykonany jest ze starych gazet. Oferowany jest w 15-kilogramowych workach. Sól borowa sprawia, że jest on niepalny, stabilny, sztywny, i odporny na szkodniki. Może on służyć jako wzorzec materiału ekologicznego. Isofloc jest wdmuchiwany specjalnym przyrządem w ustrój dachowy. Wnika w najdrobniejsze szczeliny stwarzając w ten sposób doskonałą warstwę izolacyjną. Wada: majsterkowicz może wykonać jedynie prace przygotowawcze. Resztę należy powierzyć specjaliście. Parametry: współczynnik przenikania ciepła k = 0,27 przy 14 cm warstwie.

Współczynnik przenikania ciepła k

Współczynnik k określa tzw. przenikalność cieplną materiałów i elementów ścian. Z których zbudowany jest budynek. Wzór na ten współczynnik obliczył na przełomie wieków austriacki fizyk i termodynamik Ludwik Boltzmann. Wartość współczynnika przenikania ciepła zmniejsza się wraz ze wzrostem właściwości izolacyjnych.

■ Pomieszczenia ochładzają się nie tylko w wyniku przenikania ciepła przez ściany, lecz także w wyniku przewietrzania oraz w miejscach niewłaściwej izolacji. Jeśli podmuchy wiatru przenikają poprzez szpary do wnętrza domu. nie pomoże nawet najdoskonalszy materiał izolacyjny o najniższej wartości współczynnika k .

■ Doskonała izolacja jest uwarunkowana najwyższą dokładnością przy wykonywaniu prac. Inaczej nie spełni należycie swego zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *