Jak samemu zrobić piaskownicę z drewna

Jak samemu zrobić piaskownicę z drewna

Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze piaskownicy to warto pomyśleć o samodzielnym jej przygotowaniu. Mając nawet niewiele miejsca obok tarasu, w ogrodzie lub gdziekolwiek wokół domu można zrobić przyjemne miejsce zabaw dla swojej pociechy. Małe plastikowe piaskownice nie zawsze się sprawdzają ze względu na wielkość i wygląd. Wybierając piaskownicę drewnianą, będziemy mieć przyjemnie zaaranżowany element w ogrodzie i solidną piaskownicę zarazem. Jak ją zrobić samodzielnie? Po pierwsze dokładnie ustalamy miejsce jej powstania.

Planując wykonanie większego miejsca do zabaw dla dzieci w piasku nie będziemy go przenosić, raczej pozostanie tam na stałe. Po drugie typ piaskownicy i jak będzie zabezpieczana. Jest to ważne, ze względu na liczne bakterie, jakie mogą się czaić w piasku niezabezpieczonym przed zwierzętami. Po trzecie wybieramy rodzaj drewna, z jakiego zostanie wykonana piaskownica. Budowa piaskownicy krok po kroku, nie jest trudnym ani wymagającym finansowo przedsięwzięciem. Potrzebne są deski odpowiedniej długości i szerokości, oheblowane i oszlifowane bez ostrych i zadziornych krawędzi. Kiedy je już mamy możemy zaimpregnować a następnie pomalować na wybrany kolor.

Deski odstawiamy do wyschnięcia zazwyczaj wystarczają 24 godziny a w tym czasie przygotowujemy teren gdzie powstanie piaskownica. Oznaczamy go, wystarczą do tego 4 drewniane paliki i sznurek a następnie wybieramy ziemię na głębokość do 10 cm maksymalnie. Dno wyrównujemy i układamy specjalną tkaninę- geowłókno, które jest potrzebne do zabezpieczenia piasku przed insektami ziemnymi. Materiał ma luźno przylegać do podłoża, by umożliwić odpływ wody deszczowej. Montaż wcześniej oporządzonych desek, wygląda tak, że układamy je w czworokąt i łączymy przy pomocy kątowników przymocowywanych do desek odpowiednio dobranymi śrubami.

Jeśli całość jest stabilna pozostaje wypełnić ją piaskiem. Poziom piasku najlepiej, jeśli będzie niższy od poziomu odeskowania o kilka centymetrów maksymalnie do 10. Piasek oczywiście kupujemy specjalny, miękki – dobry do zabawy i bezpieczny dla dziecka, niezawierających grubych i ostrych ziaren. Przedstawiona instrukcja budowy piaskownicy to jedna z wielu. Jest prosta i klasyczna, ale jeśli mamy większe oczekiwania można rozważyć wykonanie piaskownicy drewnianej z daszkiem i ławeczkami.

Bezpieczne piaskownice z atestem

Piaskownica na placu zabaw to jedno z tych miejsc, gdzie kilkuletnie dzieci najchętniej spędzają czas. Babki, zamki, tunele to świetna zabawa na długie godziny. A jeśli ma się dodatkowo zestaw zabawek do piasku to frajda jest tym większa. Spędzanie czasu w ten sposób to dla maluchów możliwość rozwoju zdolności manualnych. Nawet, jeśli nasze dziecko nie ma kompana do wspólnego lepienia piaskowych budowli, samemu także może świetnie się zająć. Dodatkowo zapewnione atrakcje z pewnością będą interesujące. Mowa o piaskownicy z domkiem. To już nie tylko przesypywanie piasku łopatką, ale miejsce gdzie można zaaranżować dodatkową przestrzeń. Dziewczynkom z pewnością ta opcja się spodoba, do zabawy w dom, z lalkami i innymi akcesoriami.

Zaprojektowanie małego, przydomowego placu zabaw zależy od wieku dziecka. Kilkuletnie maluchy muszą mieć przestrzeń bezpieczną do zabawy. Oczywistym jest, że najczęściej bawią się pod opieką dorosłych, jednak czasami nawet najmniejszy moment nieuwagi może spowodować, że dziecko włoży trochę piasku do buzi. Kilkulatki uwielbiają wszystko smakować, poznawać świat od strony przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że jest to dla nich bezpieczne, niech miejscem dziecięcego baraszkowania będzie plastikowa piaskownica z pokrywą.

Można samodzielnie zrobić piaskownicę z drewna i do jej przykrywania używać szczelnego przykrycia z folii czy też drewna. Bardzo solidne są piaskownice z bali. Tak przygotowana przestrzeń dla dzieci będzie miejscem bezpiecznym i jednocześnie ładnie prezentującym się w przydomowym ogrodzie. Decydując się na jej wykonanie wybierajmy miejsca, które w czasie największego nasłonecznienia, będą zacienione- za domem, w cieniu drzewa. Umiejscowienie piaskownicy niech pozwala złapać odrobinę słońca rano a po południu, kiedy powietrze jest już nagrzane, zwłaszcza latem, niech okala ją cień. Gdy takiego lokum wokół domu brak, najlepiej wybrać piaskownicę z daszkiem. On zawsze zapewni cień a dodatkowo pomyślmy o ławeczkach, by dzieciaki mogły swobodnie usiąść, nie na piasku.

Dla większej ilości dzieci, zaplanujmy dużą piaskownice, dla jednego lub dwojga wystarcza mała piaskownica w kształcie żółwia– na przykład. Można ją wykorzystać nawet, jeśli mieszka się w bloku, stawiając na balkonie lub w domu na tarasie. Ceny piasku nie są wysokie. Wybierajmy ten jasny i drobny.