Kwiaty na nasłonecznione balkony

pelargonie balkonNasłonecznione balkony najczęściej obsadzamy pelargoniami oraz petuniami i ich wiszącymi odmianami – surfiniami. Występują one w licznych odmianach, o różnych kolorach i kształtach kwiatów oraz liści. Rośliny zwarte i krzaczaste (pelargonie, petunie) świetnie nadają się do obsadzania skrzynek i doniczek ustawianych w grupach. Te o pędach zwisających, jak surf i nie czy pelargonie pnące, pięknie wyglądają w koszykach zawieszanych pod sufitem i na bocznych ścianach lub nad balustradami balkonów.

Pelargonie są nie tylko piękne, lecz także… praktyczne. Ich liście i kwiaty zawierają olejek geraniowy, korzystnie wpływający na nasze zdrowie: działa on antyseptycznie (zabija niektóre bakterie) i antydepresyjnie; odświeża również powietrze, a jego zapach odstrasza owady.

Pelargonie. Barwne kompozycje łatwo tworzyć z pelargonii. Ich kwiaty spotykamy we wszystkich odcieniach czerwieni; są także cieliste, różowe, różowo-fioletowe i białe. Niektóre odmiany mają ozdobne liście – np. zielono-brązowe lub zielono-białe.

Dobrym uzupełnieniem rosnącej ku górze pelargonii będzie zwisająca petunia. Zdrowsze, ładniejsze i obficiej kwitnące są jej odmiany drobnokwiatowe.

Odmianą petunii ogrodowej jest surfinia. Ma bardzo długie, zwieszające się pędy pokryte gęsto kwiatami o najróżniejszych kolorach. Lubi pełne słońce. Wtedy mocno się rozkrzewia i wydaje tak dużo kwiatów, że prawie nie widać spod nich liści. Pięknie wygląda, zasadzona w skrzynkach, w sąsiedztwie uczepu (Bidens) o żółtych kwiatach.