Mieszkanie na poddaszu

STRYCH, PODDASZE – TO MIEJSCE JEST CZĘSTO NIE WYKORZYSTANE. MAŁY WŁASNY KĄCIK POD STROMYM DACHEM – JAKIEŻ TO ROMANTYCZNE! PRZEDSTAWIAMY POMYSŁY NA ZAGOSPODAROWANIE TEJ NIEWIELKIEJ PRZESTRZENI. BO PRZECIEŻ – MAŁE JEST PIĘKNE.

Ściany pokoju na poddaszu zwężają się ku górze aż po samą kalenicę. Belkowanie poprzeczne może pozostać na wierzchu. Jeśli wykończenie elementów drewnianych będzie estetyczne, a dom lub mieszkanie nie pozbawione jedynego koniecznego magazynu, możemy wtedy urządzić przestronne i przytulne pokoiki na poddaszu.

Przez okna umieszczone w skośnym dachu wpada więcej światła, niż przez typowe. Ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni mieszkalnej. Planując szereg okien mających wspólną framugę należy zwrócić się o poradę fachowca. Naturalnie mniej doświadczeni majsterkowicze powinni wogóle powierzyć wbudowanie okien specjalistom. Na poddaszu znajdzie się jeszcze wiele pracy do samodzielnego wykonania – przy wykończeniu okien i urządzaniu wnętrza.

Krokwie i belki stropowe są częściowo widoczne. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy między krokwiami jest wystarczająco dużo miejsca na warstwę izolacyjną oraz przestrzeń wentylacyjną.