Nawozy zielone

Nawozy zielone

Stosując nawozy zielone możemy zwiększyć zawartość materii organicznej i pobudzić życie w glebie. W tym celu uprawiamy określone rośliny, które kosimy najczęściej przed pełnią kwitnienia i przyorujemy jeszcze świeże lub lekko przywiędnięte.

Nawozy zielone odgrywają bardzo ważną rolę w naturalnym ogrodnictwie, podobnie jak kompost, płodozmian czy dodatki różnych preparatów i środków pomocniczych.

Jak wynika z różnych historycznych opracowań, nawozy zielone były stosowane od bardzo dawna. Starożytni Rzymianie na zielony nawóz uprawiali łubin. W ogrodnictwie nawozy zielone zdobyły uznanie dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy Schultz-Lupitz wprowadził łubin do uprawy polowej. Na lekkich glebach można uzyskać istotny wzrost plonów, dzięki niżej wymienionym zaletom nawozów zielonych.

1.    Rośliny na skutek silnego wzrostu szybko okrywają całą powierzchnię gleby, dzięki czemu uaktywnia się w niej życie i zmniejsza się niebezpieczeństwo erozji.

2.    W świeżej masie zielonek stosunek C: N jest niski. W związku z tym gleba zawiera dużo białka roślinnego, aminokwasów i węglowodanów, co z kolei wpływa na zwiększenie ilości próchnicy.

3.    Głębokie korzenienie się roślin przeznaczonych na nawozy powoduje rozluźnienie głębszych warstw gleby, dzięki czemu korzenie następnie uprawianych roślin mogą łatwiej przerastać w głąb gleby, co korzystnie wpływa na ich zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe. Na nawozy zielone nadaje się wiele gatunków roślin. Najcenniejsze jednak są motylkowe, a w tym wszystkie gatunki koniczyny, łubinu, grochu, fasoli i innych. Na drugim miejscu należy wymienić rośliny krzyżowe, jak rzepak, gorczyca, rzodkiew itp. Bardzo wartościowa jest także miododajna facelia, roślina szczególnie ceniona przez pszczelarzy.