KOMFORT NA PODDASZU

KOMFORT NA PODDASZU

Pod dachami wielu domów można znaleźć jeszcze dużo miejsca, aby urządzić tam przytulne mieszkanie. Jednak ci, którzy zdecydują się na to muszą najpierw uszczelnić i ocieplić poddasze.

Atmosferę mieszkalną na poddaszu można uzyskać dopiero wówczas, gdy jest prawidłowo izolowane. Wtedy zyskujemy doskonale pomieszczenie, jak dowodzą tego prezentowane zdjęcia. Istnieje wiele sposobów ocieplenia ścian i stropów poddasza.

Pajęczyna z kilku dziesiątków lat. kilkucentymetrowa warstwa kurzu na podłodze to bardzo częsty widok na poddaszu wielu domów. Pozostają one w zapomnieniu nieraz bardzo długi czas. A przecież mogłyby spełniać doskonale funkcje mieszkalne.

Gdyby wszystkie pomieszczenia pod dachami domów adaptować w na mieszkania, sytuacja dla oczekujących na nie byłaby znacznie lepsza. Chociażby tylko z tego powodu warto uważniej przyjrzeć się naszym strychom.

Jest jednak jeszcze co najmniej jeden powód: otóż kto urządzi sobie mieszkanie pod stromo opadającym dachem i wyposaży je w stylowe meble może zyskać wspaniały, nietypowy salon przepełniony atmosferą komfortu i swobody. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest izolacja poddasza, która utrudni przenikanie zimna i będzie chroniła przed gorącym słońcem. Wykonanie jej wymaga jednak dokładności i dobrej znajomości materiałów. Bowiem zła izolacja może prowadzić nie tylko do „gęsiej skórki” mieszkańców lecz także do nienaprawialnych szkód w trwałości substancji budynku i konstrukcji dachowej. Niefachowe wykonanie izolacji może doprowadzić do wilgoci , gnicia belek i poszycia dachu oraz pleśnienia ścian i tynków.

Powstanie takich szkód wiąże się z punktem odtajania znajdującym się w każdym murze w tym miejscu, gdzie przy minusowych temperaturach na zewnątrz panuje temperatura 0°C przechodząc do ogrzanego pomieszczenia. Tutaj właśnie następuje kondensacja pary wodnej, która może prowadzić do nieodwracalnych szkód.

Dlatego kluczem do wykonania dobrej izolacji jest właściwe przewietrzenie, czyli obszar za warstwą izolacyjną, gdzie stale przepływa świeże powietrze.