Meble z palet DIY – co potrzebujesz by je zrobić

Meble z palet DIY – co potrzebujesz by je zrobić

Własnoręcznie wykonane meble z palet stały się w ostatnich latach modne z kilku różnych powodów. Po pierwsze jest to bardzo tani sposób na stworzenie prostych ale funkcjonalnych mebli DIY do domu czy ogrodu. Po drugie meble z palet idealnie wpisują się popularny ostatnio trend eko. A po trzecie świetnie pasują do modnego ostatnio stylu loftowego czy skandynawskiego. Do stworzenia większości mebli z palet tak naprawdę wystarczy nam tylko kilka prostych narzędzi.

Narzędzia do zrobienia mebli z palet DYI

  • Szlifierka oscylacyjna – to dla nas jedno z podstawowych narzędzi przy konstruowaniu mebli z palet. Palety są zwykle wykonane z surowego drewna, które może posiadać wiele zadziorów, drzazg, ostrych krawędzi itd. Oczywiście możemy zniwelować je ręcznie przy pomocy samego papieru ściernego ale szlifierka oscylacyjna zdecydowanie przyspieszy naszą pracę. Biorąc pod uwagę, że najtańsze modele szlifierki możecie kupić już za kilkadziesiąt złotych, to chyba warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt i zaoszczędzić sporo czasu.
  • Wkrętarka to drugie elektronarzędzie, które zdecydowanie przydaje się przy robieniu mebli z palet. Oczywiście jeśli mamy bardzo dużo samozaparcia i czasu możemy próbować poradzić sobie przy pomocy samego śrubokręta krzyżakowego jednak wkrętarka to duże ułatwienie. Zresztą dobra wkrętarka akumulatorowa lub elektryczna przyda nam się w domu do mnóstwa innych zadań. Warto więc zainwestować w jakiś porządniejszy model wkrętarki, który posłuży nam latami. A jeżeli planujecie taki zakup to możecie rzucić okiem na ranking wkrętarek na tej stronie: https://najlepszyranking.pl/ranking-wkretarki Przy robieniu mebli z palet przydatna może być również funkcja wiertarki, którą posiada wiele wkrętarek.
  • Piła to również niezbędne narzędzie przy prostych pracach stolarskich jak konstruowanie mebli z palet. Możecie użyć oczywiście ręcznej pilarki elektrycznej ale zwykła ręczna piła powinna w zupełności wystarczyć.
  • Krótki łom z wyciągaczem do gwoździ może być nieoceniony w momencie gdy musimy rozebrać paletę np. aby pozyskać kilka desek.
  • Kilka dodatkowych drobiazgów, które mogą przydać się przy budowaniu mebli z palet to także wkręty do drewna różnych długości, miarka i ołówek, młotek i gwoździe.

Jak widzicie do stworzenia mebli z palet nie potrzebujecie świetnie wyposażonego warsztatu stolarskiego. Wystarczy kilka prostych narzędzie, trochę wolnego miejsca i dobre chęci by tanim kosztem stworzyć coś funkcjonalnego i ładnego.

Przykłady mebli z palet. Meble ogrodowe z palet.