Kwiaty na balkonie

balkon kwiatyNadszedł już czas urządzania na naszych balkonach kwiatowych ogrodów. Jeśli chcemy, aby rośliny pięknie i zdrowo rosły powinniśmy je prawidłowo pielęgnować. Należy je także właściwie dobrać: inne na balkon słoneczny, a inne – na zacieniony.

Zanim kupimy rośliny, postarajmy się o odpowiednią ziemię, w której je posadzimy. Możemy ją przygotować sami, ale w mieście jest to dość kłopotliwe. Najlepiej więc kupić w sklepie ogrodniczym gotową mieszankę, dopasowaną do gatunku kwiatów (np. pelargonie, surfinie).

Zanim wsypiemy ziemię do pojemników, na dno doniczki lub skrzynki wysypmy cienką (około 2 cm) warstwę drobnych kamyków, grubego żwiru lub kawałki potłuczonej doniczki. Dzięki temu, stworzymy drenaż zapobiegający zbytniemu gromadzeniu się wody w doniczce.

Drewniane-są zdecydowanie najlepsze na balkon. Drewno chroni ziemię przed zbytnim nagrzaniem i pozwala roślinom oddychać. Jeśli zdecydujemy się na rośliny wieloletnie, drewniana skrzynka ochroni je także zimą – przed mrozem.

Pojemniki z tworzyw sztucznych
Są najtańsze. Ich wadą jest jednak to, że nie przepuszczają powietrza. Jeśli stoją na słońcu – mocno się nagrzewają, co powoduje szybkie wyparowywanie wody z podłoża.

Ceramiczne
Nie glazurowane doniczki ułatwiają roślinie oddychanie, ponieważ ich ścianki przepuszczają powietrze i wodę. Przed posadzeniem rośliny, doniczkę trzeba solidnie wymoczyć.

Metalowe
Podobnie jak plastikowe, szybko nagrzewają się na słońcu. Dzięki błyszczącej powierzchni są znakomitym tłem dla roślin w cienistej części balkonu.

Naczynie, w którym sadzimy kwiaty powinno mieć w dnie otwory, aby odpływał przez nie nadmiar wody. Jeśli zamierzamy użyć starego pojemnika – jego wnętrze trzeba dokładnie wyszorować, aby usunąć resztki ziemi, w której mogą być pasożyty i grzyby. Skrzynki i wiszące donice wymagają dobrego umocowania na ścianie, aby nie spadły.