System ogrzewania podłogowego – Maty grzejne

System ogrzewania podłogowego – Maty grzejne.

W kuchni i w łazience przyjemne ciepło, szybka instalacja. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewni przyjemne ciepło wszędzie tam, gdzie nie można zastosować ogrzewania podłogowego wykorzystującego ciepłą wodę. Oto, jak można poradzić sobie z zimną podłogą.

Ten problem doskonale znany jest mieszkańcom domów bez ogrzewania podłogowego. Idziemy rano do łazienki na poranną toaletę, a tam jest wprawdzie ciepło, ale podłoga z terakoty pozostaje zimna. Już po chwili mamy zimne nogi. Jako rozwiązanie tego problemu często poleca się tylko położenie na ceramicznej podłodze dywanika łazienkowego.

System ogrzewania podłogowego – Maty grzejne

Maty grzejne, serce ogrzewania podłogowego, o różnej szerokości i długości. Wykonane są z włókniny tekstylnej, w którą wpleciono przewody grzejne.

Ciepło zgodnie z programem. Termostat zegarowy umożliwia programowanie temperatury w interwałach czasowych, z dokładnością do 30 minut, zależnie od indywidualnego zapotrzebowania na ciepło.

Układanie w wykończonej już łazience ogrzewania podłogowego na ciepłą wodę jest często zbyt skomplikowane albo zupełnie niemożliwe. Mimo to wcale nie trzeba rezygnować z przyjemnie ciepłej podłogi, zwłaszcza jeśli zamierzamy remontować łazienkę. Przy tej okazji mamy szansę rozwiązać wreszcie problem marznących nóg podczas toalety. Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego oferowane przez różnych producentów doskonale nadają się zarówno do kuchni, jak i do łazienki. Dokładnie biorąc z reguły nie są to oddzielne systemy ogrzewania, ale ogrzewanie dodatkowe, będące uzupełnieniem typowego centralnego ogrzewania.

W najnowszych systemach ogrzewania podłogowego – tak zwanych termopodłogach – podstawowy element stanowią maty grzejne, układane na warstwie jastrychu albo – gdy zamierzamy położyć nową terakotę na starej -przyklejone na starej podłodze. Pasy maty są wykonane z włókniny tekstylnej, w którą wpleciono przewody grzejne. Maty są zabezpieczone izolacją i odporne na wilgoć. Podłączenie do sieci umożliwiają przewody elektryczne na początku i na końcu maty, o długości około 4 m. Prawie wszystkie systemy są zasilane prądem zmiennym 220 V, do specjalnych zastosowań (np. jako ogrzewanie ścienne) opracowano systemy zasilane prądem 42 V. Umieszczony w podłodze czujnik stale mierzy temperaturę podłogi, która jest następnie porównywana z temperaturą zadaną, i w zależności od niej następuje sterowanie mocą układu.

Superpłaska i najlepsza do układania przy okazji remontu.

Ogromną zaletą prezentowanych tutaj elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego w stosunku do systemów stosowanych do tej pory jest niewielka grubość nowej podłogi i prosty sposób instalacji układu. W systemie tym, całkowicie niezależnym od centralnego ogrzewania, mata grzejna ma grubość zaledwie 2-4 mm, dzięki czemu świetnie nadaje się do układania w wykończonych już pomieszczeniach, podczas ich remontu. Systemy te nie wymagają wylewania grubych warstw betonowej wy lewki, pełniącej rolę warstwy grzejnej. Maty mogą mieć różną długość i szerokość oraz różną moc grzania. Przede wszystkim należy je układać w miejscach, gdzie chodzimy gołymi stopami i gdzie zależy nam na szybkim nagrzewaniu się terakoty, podłogi kamiennej , drewnianej albo wykładziny dywanowej.

Układanie termopodłogi jest wprawdzie proste, musi być jednak wykonane niezwykle starannie. Podłączone do prądu przewody grzejne w żadnym wypadku nie mogą być przerwane, zagięte bądź zgniecione. Maty układamy na suchym i pozbawionym pyłu podłożu, na warstwie specjalnego kleju albo na kleju do terakoty. Na nich układamy jedną z wykładzin podłogowych przystosowanych do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. W zasadzie maty grzejne, puste przewody i czujniki temperatury mogą być przygotowywane i układane przez majsterkowicza. Jednak wszystkie prace montażowe dotyczące układu elektrycznego muszą być wykonane przez uprawnionego do tego instalatora.

Tylko fachowiec!

Każdy majsterkowicz reperował już kiedyś lampę lub wymieniał popsuty włącznik. W zasadzie każda z tych czynności winna być wykonana przez fachowca, ale wielu majsterkowiczów ma dość zaufania do swoich umiejętności, aby zrobić to samodzielnie. Jednak podłączanie ogrzewania podłogowego to zajęcie wyjątkowo odpowiedzialne, podobnie jak montaż każdej innej instalacji elektrycznej w pomieszczeniach wilgotnych.

Kilka etapów prac przy układaniu mat ogrzewania elektrycznego:

Układanie ogrzewania podłogowego. W sąsiedztwie wanny i innych urządzeń sanitarnych przycinamy maty nożycami.

Maty grzejne układane na warstwie kleju. Po trzech dniach schnięcia można położyć na nich warstwę terakoty.

Zaprawę do układania terakoty – odpowiednią do ogrzewania podłogowego – rozprowadzamy szpachlą zębatą.

Przewody czujnika temperatury i zimne przewody prowadzimy wewnątrz pustych osłon i podłączamy do elektrycznej puszki.

Kilka etapów prac przy układaniu mat ogrzewania elektrycznego

Optymalne dopasowanie. Zarówno w narożnikach pomieszczenia, jak i wokół nich (z lewej i u góry z prawej) czy w otoczeniu obiektów sanitarnych (u dołu) maty mogą być przycinane i układane zupełnie dowolnie. Najpierw odpowiednio przycinamy włókninę, dopiero potem, na skos, przecinamy drut grzejny.

Trzy przykładowe systemy podłóg termicznych:

Podłoga termiczna. System AEG może być układany pod każdym rodzajem wykładziny podłogowej, jako ogrzewanie dodatkowe. Grubość warstwy grzejnej wynosi 2 mm. Przy pobieranej mocy 160 W/m2 maty grzejne mają szerokość 30 cm (długość 3,3, 6,6 albo 10 m). Możliwości zastosowania – podłogi z terakoty i podłogi kamienne. Maty o mocy 100 W/m2 mają szerokość 50 cm (długość 4,6 albo 12 m) i są przeznaczone pod parkiet, wykładziny dywanowe albo wykładziny PCW.

Włóknina termiczna. Firma Thermotechnik oferuje dwa różne systemy ogrzewania podłogowego. Grubość warstwy grzejnej wynosi 3 mm, długość maty 0,75 do 6 m, jej szerokość 0,5 do 1 m. moc pobierana 80 i 125 W/m2. System może być stosowany jako jedyne ogrzewanie pomieszczenia albo jako ogrzewanie dodatkowe. Włóknina termiczna o grubości 1 mm jest przeznaczona do podłączenia do napięcia 45 V (poprzez transformator). Może mieć różną moc grzania (80,100 i 125 W/m2).

Siatkowa mata grzejna. Firma Etherma oferuje dwa systemy, których mata grzejna 0 grubości 3,3 do 3,8 mm ma długość od 0,7 do 15,8 m i  szerokość 0,5 i 1 m. Moc pobierana wynosi 80,100,120 i 150 W/m2. System może być stosowany jako podstawowy lub dodatkowy sposób ogrzewania. Siatkowa mata grzejna o grubości 1,5 mm może być podłączana do napięcia 42 V (poprzez transformator). Stosowana jako ogrzewanie ścienne ma moc cieplną 120 W/m2.