Armatura kuchenna

Czy to podczas zmywania, gotowania lub sprzątania – armaturę częściej używa się w kuchni niż jakiekolwiek inne urządzenie. Służy ona nie tylko do nalewania wody. Przedstawiamy najnowsze wzornictwo i dodatkowe funkcje wzbogacające zakres stosowania armatury kuchennej. Obok nowoczesnego wzornictwa, dopasowanego stylistycznie do wyposażenia kuchni, dużą rolę przypisuje się dodatkowym funkcjom, które ułatwiają korzystanie z armatury w czasie prac kuchennych. Używany często sprzęt musi mieć solidną budowę, być odporny na zużycie i prosty w pielęgnacji.

Czym różnią się najnowsze kurki kuchenne od tych z czasów naszych babci? Odpowiedź jest prosta: współczesna armatura służy nie tylko do nalewania wody, ale stała się praktycznym pomocnikiem w kuchni. Dawniej musiano podgrzewać wodę na piecu, dzisiaj wymaganą temperaturę otrzymujemy bezpośrednio z kurka – ciepła i zimna woda zmieszane są w baterii przed wypłynięciem. W starszych typach, z dwoma pokrętłami trzeba odkręcić jedno z zimną wodą, a drugie z ciepłą. W celu otrzymania wody o żądanej temperaturze, należy równocześnie odkręcić oba kurki i ustawić właściwą proporcję mieszanki.

Zanim to nastąpi, traci się sporo wody -chyba, że potrzebna jest wyłącznie zimna lub ciepła woda. Jednak tradycyjne kurki z dwoma pokrętłami są coraz rzadziej stosowane w kuchni.

Jeżeli komuś zależy – głównie ze względów stylistycznych – na nostalgicznym akcencie, wtedy może znaleźć w specjalistycznych sklepach stosowne modele o pięknym wzornictwie.