Ogrodowe Łańcuchy świetlne

ogrod swiatlo lancuchJeden z najprostszych sposobów przeobrażenia ogrodu to obwieszenie go łańcuchami świetlnymi. Takie łańcuchy mogą mieć różną długość i być wykonane w różnej wersji i wielkości – na przykład mogą być to cienkie sznury z niewielkimi żarówkami (na ogół około 40), nieco większymi niż te używane do oświetlenia choinki, albo łańcuchy z oprawkami na żarówki normalnej wielkości. Łańcuchy świetlne w najprostszej wersji są przeznaczone do wnętrz, staranniej zabezpieczone – na zewnątrz.

Duży łańcuch świetlny na normalne żarówki musi być zaopatrzony w dobrej jakości kabel, odporny na uszkodzenia i połączony z wtyczką ochronną odlaną z gumy. Z drugiej strony łańcucha znajduje się izolowany element końcowy z chromowanymi hakami. Oprawki żarówek mają specjalnie izolowane, gumowe uszczelnienie. Małe łańcuchy świetlne pomyślane do wieszania na zewnątrz mają specjalny zasilacz, który obniża napięcie prądu z 220 na 24 lub 12 V. Niektóre z nich podłącza się do transformatora.

Przenośne lampy ogrodowe również są przystosowane do podłączenia do bezpiecznego, niskiego napięcia, na ogół 12 V. Oferowane przez różnych producentów lampy świetnie nadają się na przykład do oświetlania ścieżek. Jeszcze tańsze, ale niestety znacznie mniej odporne na wpływy atmosferyczne są różnego rodzaju świece lub pochodnie. Pamiętajmy, że zwykłe pochodnie powinny być zapalane jedynie w prawie bezwietrzne wieczory, bowiem ich płomienie strzelają naprawdę wysoko.

O wiele bezpieczniejsze są lampiony – można kupić gotowe, nieraz bardzo ciekawe modele albo wykonać je samodzielnie specjalnie z okazji zbliżającego się party.

Pływające świece bardzo pięknie wyglądają w wypełnionych wodą, szerokich słoikach. Długie świece umieszcza się w wysokich szklankach (razem z płaskim świecznikiem), aby ochronić je przed podmuchami wiatru.

Można także poświęcić na świeczniki butelki z szeroką szyjką, w których równo odcinamy dno. W tym celu napełniamy butelkę do wymaganej wysokości gorącą wodą, a następnie raptownie ją schładzamy, zanurzając na głębokość około 2 cm w zimnej wodzie.