Bramy ogrodzeniowe i drzwi garażowe

brama skrzydlowa automatBramy i drzwi
W zależności od wykorzystania obszaru przed garażem oraz wielkości samochodu i wysokości nadproża, stosuje się bramę uchylną, roletową lub segmentową. Niektóre z modeli bram uchylnych mają zamontowane w skrzydle bramy dodatkowe drzwi wejściowe. Jest to pożyteczne i funkcjonalne rozwiązanie, szczególnie w przypadku garażu pozbawionego dodatkowego wejścia. Z kolei bramy segmentowe otwierane są pionowo do góry i prowadzone pod kątem prostym w głąb otworu wjazdowego.

Ich dużym atutem, podobnie jak bram roletowych, jest to, że nie zajmują przestrzeni przed garażem. Praktyczne rozwiązanie, gdy garaż znajduje się blisko drogi lub gdy niewielka przestrzeń przed garażem jest wykorzystana do parkowania drugiego samochodu. Wspomniane już bramy roletowe działają podobnie jak roleta. Wyposażone są w silnik oraz – w przypadku braku prądu – korbę do awaryjnego otwierania. Bramy segmentowe i uchylne też mogą być otwierane automatycznie lub ręcznie.

Bramy ogrodzeniowe
Stosowane są różne rodzaje bram: uchylne i przesuwne. Wykonane są z cynkowanych ogniowo kształtowników stalowych, elementów stalowych kutych lub konstrukcji stalowych, wypełnionych elementami z tworzywa sztucznego, względnie drewna. Bramy przesuwne prowadzone są wzdłuż ogrodzenia i nie zajmują miejsca przed wjazdem. W zależności od wersji mogą być wykonane z podparciem dolnej krawędzi (szyna lub kółko prowadzące) lub bez. Producenci bram ogrodzeniowych oferują też pozostałe elementy ogrodzeń, jak furtki, słupki i segmenty.