Ptaki w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

W okresie zimowym wiele osób karmi ptaki w pobliżu swojego domu, na balkonie lub na oknie. Szczególnie dzieciom należy umożliwić karmienie ptaków, gdyż obserwowanie ich z bliska sprawia wiele radości. Pomyślmy o ruchliwych sikorkach, gilach z czerwono zabarwioną piersią albo o żółtych trznadlach.

Dużym przeżyciem jest spotkanie dzięcioła czy grubodzioba — ptaka o nieforemnym, bardzo grubym dziobie i barwnym upierzeniu. Działkowicz winien swoim pierzastym przyjaciołom stworzyć bezpieczne miejsce gnieżdżenia się w ogrodzie, za co będzie sowicie wynagrodzony.

W żywopłocie lub w zaroślach można związać ze sobą gałązki sznurkiem lub rafią (nie drutem) i w ten sposób stworzyć dogodne miejsce do zbudowania gniazda. Czynność tę wykonuje się wiosną, kiedy na krzewach ukażą się pierwsze małe listki. Nadają się to tego prawie wszystkie krzewy. Skrócenie kilku gałęzi tuż pod pędem jednorocznym, np. na grabie, głogu lub trzmielinie powoduje wyrośnięcie kilku nowych pędów, które są odpowiednim miejscem na założenie nowego gniazda.

Nie wystarcza to jednak wszystkim gatunkom ptaków. Na przykład sikorki i pliszki wymagają innych warunków do założenia gniazda. Można im to ułatwić rozwieszając specjalne domki dla ptaków. Takie domki (np. domek Berlepscha) można wykonać we własnym zakresie lub kupić w specjalnym sklepie. Na ogół zakłada się dwa domki na 100 m2 powierzchni ogrodu. Jednak zależy to także od lokalnych warunków. W większych ogrodach odległość między domkami dla ptaków powinna wynosić od 15 do 20 metrów. W małych ogrodach odległość ta może być mniejsza, większa natomiast w dużych parkach. Różna jest także wysokość, na której umieszcza się domki dla ptaków. W miejscach, gdzie nie ma kotów i zbyt ciekawskich dzieci, można je zawiesić na wysokości 2—2,5 metra. Na starszych drzewach można domki mocować na pniu lub grubych gałęziach. Otwór wylotowy domku powinien znajdować się od strony południowo–wschodniej lub wschodniej, a więc zawietrznej, co ptakom ułatwia wylot z domku. Ptaki są często atakowane i niszczone przez koty lub kuny. Można temu zapobiec wieszając domki na mocnym drucie tak, aby mogły swobodnie bujać w powietrzu. Domki umocowane na stałe na pniu lub gałęzi należy zabezpieczyć specjalnymi osłonami z drutu kolczastego lub kolczastymi gałęziami. W miejscach bardzo zagrożonych przez kuny trzeba zakładać dwie osłony z blachy. Jedna powinna się znajdować 1 m nad domkiem. a druga 1 m poniżej domku. Jeśli ptaków w ogrodzie jest wiele, nie powinno zabraknąć dla nich miejsca do kąpieli, będącego zarazem źródłem w ody do picia. Taki mały kamiennny zbiornik może być dodatkową ozdobą ogrodu.