Drewno jako hobby

Drewno jako hobby

Modelarzom każdą wolną chwilę, wykorzystującym na budowę modeli samolotów lub statków nie trzeba podpowiadać, gdzie mogą znaleźć potrzebne materiały. Inaczej jest w przypadku majsterkowiczów, którzy tylko od czasu do czasu najchętniej w zimowe wieczory znajdują czas na swoje hobby – wykonywanie drobnych przedmiotów z drewna. Do budowy szopek, domków dla lalek i lub prezentów i rekwizytów świątecznych nie zawsze łatwo zdobyć materiały. Źródłem zaopatrzenia są najczęściej składy drewna i sklepy dla majsterkowiczów. Można wykorzystać również materiały i elementy z zestawów dla modelarzy. Większość gotowych elementów – najczęściej toczonych – można kupić w sklepach dla majsterkowiczów . Z pewnością opłaca się rozejrzeć wszędzie w poszukiwaniu potrzebnych materiałów.

1. Płyty i listwy o rozmiarach odpowiednich dla modelarzy: sklejka bukowa lub brzozowa trzywarstwowa od grubości 0.6 mm (sklejka modelarska). Obok cienkich płytek z balsy majsterkowiczom przydatne są także często forniry, np. fornir na pokład łodzi. Oprócz kątowników, listew kwadratowych, wałków, półwałków, ćwierćwałków w sklepach można kupić również profilowane listwy specjalne z wpustem, trójkątne, sosnowe, bukowe i z balsy.

2. Kółka drewniane, okrągłe ramki na zdjęcia, trudno wykonać samemu, lepiej kupić je w sklepie dla hobbystów, majsterkowiczów.

3.Wśród drobnych przedmiotów z drewna bukowego można znaleźć zarówno małe pionki do gier towarzyskich, jak i figury z kapeluszami i sukienkami.

4. Marionetki można zbudować nie tylko ze specjalnych kompletów, ale również z części lalek: nóg, rąk, główek itp.

5. Wykałaczki o średnicy 3 mm mogą posłużyć jako małe wałki ale mogą mieć inne, wszechstronne zastosowania.

6. Okrągłe klocki są wykonane z sosny lub buku. W sklepach można znaleźć kółka drewniane, a także małe, cienkie klocki w różnych kolorach do wykonania drewnianej galanterii.

7. Do obrazków, wypalanych miedziorytów itp. mogą się przydać drewniane plakietki lub rustykalne płytki.

8. Pojemniki z płytek wiórowych można kupić gotowe i jedynie samemu je pomalować ale można również wykonać je samodzielnie kupując wióry w rolce lub taśmie.

9. Ozdobne listwy, sztabki, rozety mogą ozdobić pudełka i skrzynki, a także nieduże meble.

10. Bukowe kule mogą być wykończeniem wałków i drążków, zaś półkule można wykorzystać do robienia różnych drobiazgów.

11. Tworząc bożonarodzeniowe dekoracje można wykorzystać gwiazdy, świeczniki, dzwonki z buku w rozmaitych wielkościach.

12. Gotowe elementy do skrzydlatych kół bożonarodzeniowej piramidy najlepiej poszukać w sklepach.

13. Klamerki do wieszania bielizny mają ciekawy kształt. Można je kupić bez połączeń.

14. Patyczki do majsterkowania wielkości zapałek.

15. Drewniane kule, półkule i korale są dostępne w dowolnych rozmiarach, również malowane lub lakierowane.