Jak zrobić wiejskie łóżko cz.2

Jak zrobić wiejskie łóżko.

Dawniej meble robiło się z litego drewna, które nie jest odporne na mechaniczne uszkodzenia i łatwo ulega wypaczeniu. Budując nasze łóżko przejęliśmy wprawdzie starą formę, ale zastosowaliśmy inne materiały: płytę stolarską i klejone drewno.

Łóżko jest zaprojektowane z myślą o materacu o wymiarach 155 x 200 cm. Można przyjąć inne wymiary, ale wtedy należy pamiętać o dopasowaniu innych części łóżka. Najbezpieczniej jednak dostosować się do standardowych wymiarów. Wszystkie wymiary w centymetrach.

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowego projektu, należy wszystkie kształty nanieść w skali 1:1 na papier pakowy. Element łuku najlepiej narysować tylko do połowy, a potem przenieść go symetrycznie, tak by powstał pełny, regularny luk. Kiedy już łuk wydaje się doskonały, należy go przenieść na sklejkę, aby wykonać szablon. Dalej już tylko wycinamy.

Przednia i tylna listwa łóżka różnią się jedynie wysokością. Krzywiznę odrysowujemy od szablonu i wycinamy.

Na listwę klejoną nanosimy cztery razy kształt szablonu. Obydwie krawędzie szablonu są wprawdzie równolegle, lecz nie identyczne.

Górną krawędź łukowatego elementu przedniej i tylnej części łóżka oszlifować i z tej samej strony podwójnym punktakiem zaznaczyć linię krawędzi dolnej.

Wycinamy krawędzie dolne, wygładzamy papierem ściernym i ściśle przyklejamy obydwa elementy z dwóch stron płyty przedniej lub tylnej. Na wystających końcach doklejamy w środku kawałki drewna.

Wykończoną w ten sposób płytę wygładzamy dokładnie szlifierką taśmową. Po promieniu wewnętrznym szlifować bardzo ostrożnie (krótkie posuwy). Zaokrąglenia szlifować samą taśmą.

Ręczną frezarką górnowrzecionową zaokrąglamy krawędzie po uprzednim sfazowaniu wystających części szlifierką taśmową.

Przymocowujemy okucia i przyklejamy klocek pod nogę. Odległość klocka od krawędzi wynosi 25 mm (19 mm na listwę boczną i 6 mm na występ).

Kształty ramek i płycin odrysowujemy na sklejce, wycinamy, oszlifowujemy krawędzie i przy pomocy kleju i gwoździ przymocowujemy do odpowiednich elelmentów.

Do bocznych elementów łóżka przymocowujemy listwy nośne oraz drugą część metalowego zawieszenia. Listwy kratownicy przybijamy do grubej taśmy w odstępach co 3 cm. Aby łóżko nie skrzypiało, listwy nośne oraz końcówki listew kratownicy należy posmarować woskiem.