Urządzenia wodne – od węża po basen kąpielowy

basenGdy tylko stanie się dostatecznie ciepło, dla dzieci nie ma nic wspanialszego niż igraszki z wodą. Najlepszą rozrywką jest oczywiście kąpiel we własnym ogrodzie.

Huśtawka, piaskownica czy zjeżdżalnia – w gorące dni lata dzieci niczym nie zachwycają się tak bardzo, jak własnym brodzikiem w ogrodzie. Może to być stara balia, wanienka dla dzieci czy kolorowy dmuchany basen. Najważniejsze, aby był na tyle duży, by zmieściło się w nim jedno czy dwoje dzieci wraz z ulubionymi zabawkami.

Im mniejsze dzieci, tym ważniejsze jest, aby basen miał możliwie miękkie ściany – co oznacza mniejsze niebezpieczeństwo wypadku. Dlatego dla małych dzieci najlepszy jest dmuchany kolorowy basen, jaki bez trudu można kupić w sklepach sportowych lub z zabawkami. Dla większych dzieci lepszy będzie basen większy – albo kupiony gotowy, albo wykonany samodzielnie z resztek materiałów. Basen przede wszystkim musi być stabilny i bezpieczny. Nie może mieć zatem żadnych ostrych krawędzi. Drewniane ramy, które nie zostały dość gładko wyszlifowane, należy przykryć resztkami folii albo cienką pianką z opakowań.
Do kąpieli może służyć stara balia, kocioł do gotowania bielizny czy kadź do mieszania zaprawy, jaką można kupić w sklepach budowlanych.
Wspaniały prysznic ogrodowy. W razie potrzeby rolę tę pełnić może zwykły wąż ogrodowy.
Mały basen kąpielowy z drewnianym brzegiem może być wykorzystywany także jako piaskownica – dzieci każdego roku mogą decydować, co sprawi im większą przyjemność.

Woda z basenu do podlewania ogrodu.
Ponieważ podczas kąpieli dzieci zawsze połykają nieco wody, mały zbiornik z wodą powinien być codziennie napełniany od nowa. Wodę z poprzedniego dnia najlepiej zużyć do podlewania kwiatów – jest odstała, o umiarkowanej temperaturze, a przy tym jeszcze stosunkowo czysta.