Jak odnowić stolik

Jak odnowić stolik

Jeśli jesteś właścicielem starego stołu, który musi być odnowiony, lub jeśli kupiłeś stół, który wygląda bardzo nudno i chcesz coś do dekoracji stolika, to wskazówki poniżej są dla Ciebie!

W rzeczywistości dość łatwo jest zmienić wygląd takiego mebla, jakim jest stół. I jest wiele sposobów, jak dokładnie można to zrobić.

Folia samoprzylepna

Zacznijmy od najprostszego sposobu – jest nim użycie folii samoprzylepnej. Prawdopodobnie spotkaliście się z folią w sklepach. Zwykle jest sprzedawana w rolkach, jak tapeta.

Ponadto ma gładką powierzchnię, która jest łatwa do czyszczenia i niemożliwa do uszkodzenia lub odkształcenia w jakikolwiek sposób.

Na początek zróbcie domowe pomiary – ile będziecie potrzebować folii na zakup. Weź go trochę na zapas, nie będzie brzydkich połączeń na stole.

Proces naklejania folii samoprzylepnej jest bardzo prosty – nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowania mebli. Wystarczy oddzielić folię od papieru i przyłożyć ją do stołu, delikatnie dociskając do powierzchni.

Stół nie musi nawet schnąć. Jest natychmiast gotowy do użycia w swoim nowym wyglądzie.

Farby i szablony

Jeśli jesteś gotowy na trochę więcej pracy niż klejenie folii samoprzylepnej do stolika, możesz uzbrojony w farby i pędzel, pobawić się w dekoratora.

Co najważniejsze, wymyśl historię dla swojego stołu. Zastanów się, co chciałbyś na nim przedstawić? To może być cokolwiek zechcesz. Jeśli masz talent artysty, możesz zacząć rysować od razu, ze szkicem lub bez.

Ale jeśli nie znasz się na sztuce, nie rozpaczaj! Aby ci pomóc, proszę, użyj szablonów. Możesz kupić szablon w sklepie papierniczym lub zrobić go samodzielnie.

W tym celu wystarczy wyciąć zdjęcie z jakiegoś czasopisma i wykorzystać je jako rodzaj szablonu, według którego obraz ten zostanie przeniesiony na Twoje meble.

Albo możesz używać ołówka i narysować na kartce papieru jakiś obraz który lubisz, wyciąć je i położyć na stole i malować przestrzeń między wycinanym szablonem z farbą. Po usunięciu szablonu, zobaczysz wzór na stole.

Jeśli uważasz, że ta metoda jest trudną do wykonania, możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalnego artysty, dla którego wykonanie tego typu pracy nie jest trudna.

Jednak za usługi artysty będziesz musiał zapłacić, a ta metoda nie może być nazywana nisko budżetową.

Jeśli chodzi o farbę, która powinna być używana, musi być wodoodporna. Za najlepszą opcję uważa się farbę akrylową. Jest bezzapachowa i bardzo szybko schnie.

Ponadto, akryl nie wyblaknie na słońcu, jest odporny na wodę i wysoką wilgotność.

Można śmiało powiedzieć, że stół, pokryty farbą akrylową, będzie Ci służył przez sto lat, i nie będzie to przesada.

Decoupage

Istnieje jeszcze jeden sposób dekorowania stołu, który jest bardzo podobny do użycia szablonów. Metoda ta nazywana jest po prostu decoupage. Co to jest?

Możesz wziąć dowolne fragmenty zdjęć z czasopism, serwetek, różnych albumów. Mogą to być nawet zdjęcia z Twojego osobistego archiwum lub dowolne zdjęcia z Internetu.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko. Wycinasz elementy, które Cię interesują i narzucasz je na blat. Na początek zobacz, czy będzie to pięknie wyglądać. Jeśli podoba Ci się wariant i jesteś gotowy, aby udekorować te fragmenty stołu, to możesz zacząć pracować.

Przedmiotowe meble należy dokładnie zeszlifować, usunąć farbę lub pozbyć się powłoki lakierniczej. Powierzchnia stołu musi być czysta, sucha i idealnie płaska. Ogólnie rzecz biorąc, musi ona odzyskać swój pierwotny wygląd.

Następnie bierzesz przygotowane wcześniej elementy lub zdjęcia, pokrywasz tylną stronę klejem PVA i przyklejasz do blatu.

Takie manipulacje powinny być dokonywane przy każdym zdjęciu. Następnie należy pokryć wszystkie nałożone zdjęcia lakierem.

Lakier zabezpieczy Twój stół przed niepożądanymi uszkodzeniami, zarysowaniami i innymi deformacjami. Twoje zdjęcia (decoupage) będą niezawodnie chronione. W ten sposób dekoracja stołu nie tylko go odnowi, ale także ucieszy Twój wzrok!

Istnieje wiele opcji dekoracji stołu. Najważniejsze to nie bać się eksperymentować! I uda ci się napewno.