Renowacja stołu cz.1

renowacja stoluDo usunięcia ze starego stołu warstw farby, których łączna grubość sięga często kilku milimetrów, potrzebne są wolny czas, cierpliwość oraz odpowiednio dobrana technika.

Lakiery można usuwać na trzy sposoby: mechanicznie, fizycznie i chemicznie. Nie ma na to jednej, najlepszej recepty. Wszystkie trzy warianty mają swoje zalety i wady, wszystkie też są pracochłonne.

Do mechanicznego usuwania lakieru potrzebujemy szlifierki, która jest jednak dość drogim narzędziem. Szlifowanie należy do zabiegów głośnych i powstaje przy nim wiele pyłu. W dodatku, gdy szlifujemy meble z wieloma profilami, wpustami i zaokrągleniami, efekt naszych starań nie zawsze spełnia oczekiwania. Szlifować można powierzchnie pokryte różnymi rodzajami lakierów (akrylowe lub z żywic syntetycznych), bowiem zabieg ten nie powoduje przebarwiania drewna.

Metoda fizyczna to opalanie lakieru przy pomocy gorącego powietrza. Potrzebne są do tego opalarka (znacznie tańsza od szlifierki) i skrobak. Wszelkie profilowane listwy i wpusty łatwiej opalić stosując odpowiednie cykliny, niż szlifować je ręcznie.