Maty izolacyjne w belach do prostego montażu

Maty izolacyjne w belach do prostego montażu.

Filcowe maty z włókna szklanego montujemy na wcisk.

Materia! izolacyjny Isover Uniroll kupujemy w belach. Po ich rozwinięciu ściśnięty materiał dwukrotnie zwiększa swoją objętość. Jest to szczególnie korzystne przy większych przedsięwzięciach budowlanych. Zwój materiału zamienia się w duże maty, którymi w prosty sposób, odpowiednio je przycinając i dopasowując do fragmentów poszycia dachu, możemy ocieplić poddasze. Grubość materiału można wybrać w zakresie od 80 do 160 mm. Szerokość jest zawsze taka sama i wynosi 1,20 metra. Długość jest zależna od grubości mat. Tak jak przy wcześniej przedstawionych materiałach i sposobach uszczelniania, tak i w tym systemie nie występują praktycznie odpady, ponieważ odcięte fragmenty można wykorzystać przy ocieplaniu w następnej części poddasza. Montaż jest wyjątkowo łatwy. Jest to typowa praca dla jednej osoby. Potrzebne narzędzia to: metrówka. nóż, listwa pomocnicza do cięcia i podkładka do cięcia, która zapobiega tępieniu się noża. Warstwa wierzchnia i spodnia są wyjątkowo stabilne. Po zamontowaniu izolacja nie odkształca się i nie zmienia swych wymiarów. Przewietrzanie z tyłu jest więc zapewnione i pozostaje bez zmian.

Metoda montażu maty przez wciskanie ma interesujący efekt uboczny – prowadzi do dokładnego uszczelnienia – bez szpar i bez potrzeby dodatkowego ich oklejania. Jest to szczególnie korzystne w miejscach wystawionych na silne działanie wiatrów. Kto chce być jednak całkiem pewien efektów pracy oraz pragnie zniwelować drobne niedokładności może wyłożyć od wewnątrz całą ścianę folią polietylenową. Folię przymocowujemy zszywkami oraz przyklejamy w miejscach połączeń taśmą samoprzylepną. Ściana będzie wtedy niemal hermetyczna.

Przebieg ocieplania poddasza:

1. Ręczną piłą odcinamy odpowiedni kawałek z rozwiniętej beli. Prostą linię cięcia pozwalają nam zachować zaznaczone linie pomocnicze.

2. Mata z włókna szklanego po lekkim ściśnięciu jej z lewej i prawej strony jest wciskana między krokwie i przesuwana. W tym położeniu zaklinuje się.

3. Absolutną szczelność gwarantuje rozpięta na całej powierzchni folia grubości 0,2 mm. Jednocześnie jest barierą dla wilgoci. Przymocowana jest zszywkami i sklejona taśmą w miejscach połączeń.

Izolacja Unirollem: między matami izolacyjnymi i płytami wykończeniowymi jest ułożona folia. Przewietrzenie 2 cm.

Izolowanie dachów klinami

Interesującą techniką uszczelniania i ocieplania poddaszy opracowała firma Rockwool. Izolacja w kształcie klinów z wełny mineralnej jest układana w następujący sposób. Kliny przesuwamy tak, aby pasowały dokładnie w przestrzeni między krokwiami. Wystające rogi odcinamy. Powstałe trójkątne elementy po wciśnięciu klinują się między krokwiami. Izolacja jest już gotowa.