Budowa piaskownicy z bali

Budowa piaskownicy z bali

Dzieci bardzo chętnie odwiedzają piaskownice na placach zabaw. Jest to nieodłączny element każdego takiego miejsca czy to w parkach, czy przy przedszkolach. Dzieciaki potrafią spędzać tam wiele czasu, przesypując piasek na wiele sposobów, a jeśli dodatkowo mają odpowiednie zabawki, czynność ta jest niekończącym się odkrywaniem. Tak banalne zajęcie, daje sporo frajdy, kształtuje wyobraźnie a nawet zdolności manualne. Jeśli zatem mamy na przydomowej działce miejsce, zróbmy własnym pociechom piaskownicę.

Do jej przygotowania potrzebne jest drewno. To najlepszy materiał, naturalny, elegancki do ogrodu a przy tym, jeśli zostanie właściwie zaimpregnowany oprze się wodzie deszczowej jak też zimowym warunkom pogodowym. Taka piaskownica jest wykonywana na stałe, niech więc będzie dosyć duża jeśli mamy na tyle miejsca. Zawsze rodzina może się powiększyć a i dzieci z sąsiedztwa, będą mogły skorzystać. Zwykłe deski oheblowane i oszlifowane są najlepsze.

A jeśli taki materiał wydaje się mało solidny, to skorzystajmy z bali. Nie można odmówić im trwałości, ani tym bardziej przyjemnego wyglądu. Jako tworzywo na piaskownicę zaprezentują się bardzo dobrze w ogrodzie. Buduje się z nich dzisiaj solidne domy, tym bardziej nadadzą się do wykonania piaskownicy. W tym celu należy zaopatrzyć się w drewno toczone, może być wcześniej zaimpregnowane. Potrzebne będzie 12 bali- po trzy na każdą ściankę, najlepiej równej długości.

Drewno przed montażem należy pomalować specjalną farbą do drewna. Warto wybierać środki zapobiegające powstawaniu pęknięć. Dodatkowo pomysłem godnym polecenia jest przygotowanie siedzisk narożnych. Na to potrzebne będą dodatkowe deski przycięte na kształt trapezu. Można je pokryć farbą w innym kolorze niż cała piaskownica. Drewniane belki łączy się przy pomocy odpowiedniej długości i grubości śrub oraz gwoździ metalowych nierdzewnych lub ocynkowanych. Elementy wystające śrub w piaskownicy z bali zabezpiecza się nakładkami z tworzyw sztucznych, poliestrowych na przykład.

Miejsce piaskownicy powinno być starannie dobrane a ona sama umieszczona na podłożu trawiastym lub żwirowym a jednocześnie musi być stabilna, właściwie wypoziomowana w tym celu konieczne może być wyrównanie terenu poprzez wybranie ziemi. Takie piaskownice montowane są na ogrodzonych placach zabaw. We własnym ogrodzie można zrobić mniejszą i stosować folię do zabezpieczania piasku.

Duże piaskownice plastikowe z pokrywą

Nie każdy tato musi być zapalonym majsterkowiczem. Dzisiaj wiele osób nie ma czasu, możliwości ani też umiejętności by samodzielnie wykonać piaskownicę z drewna. Nie jest to co prawda trudne zadanie, ale nic na siłę. Zatem by nasze pociechy miały gdzie lepić babki z piasku, koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiednim zakupie. Warto, aby była to dobra jakościowo i bezpieczna piaskownica. To ma być miejsce przyjazne, kojarzące się z dobrą zabawą. By tak było musimy wybrać dogodne miejsce na wstawienie piaskownicy, jak też odpowiedni jej model. Te z plastiku to nie tylko małe piaskownice dla maluchów, swobodnie mieszczące się nawet na bardzo małej powierzchni jak balkon.

Prócz nich w sklepach z wyposażeniem do ogrodu czy z zabawkami dla dzieci, znajdziemy duże plastikowe i zamykane piaskownice. To jest ważne by piasek był zabezpieczany odpowiednio. Przede wszystkim przed zwierzętami, które lubią się w takich miejscach załatwiać lub zakopywać różne przedmioty. Ogólnie rzecz biorąc folia ochronna, pokrowiec czy pokrywa mają zabezpieczać piasek przed bakteriami i pasożytami, groźnymi dla zdrowia i życia dzieci. Świetną rzeczą, godną polecenia są składane piaskownice z plastiku. Można je swobodnie skręcić przy pomocy nakrętek motylkowych a po sezonie zwyczajnie rozebrać i schować na zimę a przy tym także oczyścić i umyć.

Takie piaskownice mają różne wymiary a dodatkowo wyposaża się je w pokrowce. Takie kolorowe nakrycia, ładnie wyglądają i spełniają ważną funkcję: ochraniają piasek przed zabrudzeniami i zapobiegają zamakaniu piasku podczas deszczu. Plastikowe piaskownice z pokrywami są zazwyczaj bardzo kolorowe, co cieszy oczy dziecka i zachęca o zabawy. Wybierajmy modele solidne i dobrych firm. W tym wypadku nie warto oszczędzać, ponieważ taka piaskownica powinna być inwestycją na długie lata. Już w przedziale od 200 do 300 zł można zakupić wytrzymała piaskownicę. To także bardzo dobry pomysł na prezent dla kilkulatka.

Duża piaskownica to więcej możliwości, zwłaszcza dla kilkorga dzieci. Większa powierzchnia piaskownicy to szersze pole manewru no i możemy być pewni, że dzieci nie będą wysypywać piasku poza jej obręb, chętniej pozostaną w jej wnętrzu, jeśli będzie dla nich dość miejsca. Plastikowe piaskownice wybierajmy z atestem. To zapewnienie, że są wykonane z bezpiecznych materiałów oraz świadczy o ich solidności.