Fotel półokrągły

fotel polokraglyDostępne na rynku płyty wiórowe, pilśniowe, sklejki itp. skłaniają ambitnego majsterkowicza do projektowania i wykonania mebli, których nie ma w zwykłych sklepach meblowych. Niestety, nie wszystkie pomysły można zrealizować, często brakuje odpowiednich materiałów lub specjalistycznych narzędzi. W rezultacie uzyskany efekt odbiega od wymarzonego. Jedną z przyczyn są ograniczone możliwości obróbki tradycyjnych płyt drzewnych i listew, które są konfekcjonowane w określonych wymiarach. Wpływa to na ograniczenie indywidualnych projektów, chociaż sprzyja masowym zakupom. Pewne zaokrąglenia i łuki potrzebne, np. do wykonania oparcia krzesła lub części bocznych regałów, można wyciąć otwornicą, ale pole manewru nie jest tu zbyt duże.

Giętkie płyty pilśniowe. Znacznie większe możliwości realizacji śmiałych planów stolarskich, zapewniają nowe płyty MDF firmy Glunz. Są one wykonane z drobnych włókien drzewnych z dodatkiem środków wiążących i posiadają specjalne rowki, które umożliwiają wyginanie i formowanie płyty, stosownie do wymaganego kształtu. Okrągłe oparcie fotela, kolumny, szafki ścienne z wypukłymi drzwiami, okrągłe podpory pod płyty stołowe i wiele innych przedmiotów można zrealizować, stosując nowy rodzaj płyty. Okrągłe kształty uzyskuje się przez sklejenie czołowe dwóch płyt.

W pokazanym tu przykładzie zastosowano tradycyjne płyty meblowe i nowe, wyposażone w rowki. Te ostatnie znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle meblarskim. Oprócz wspomnianych już zalet, można je łatwo piłować, fazować, frezować i szlifować – obróbka jest taka sama jak drewna litego.

Płyty są stosunkowo ciężkie, mają zwartą strukturę i są odporne na odkształcenia. Do przykręcania płyt używa się wkrętów o mniejszej średnicy niż do drewna litego, aby miały dobrą przyczepność w homogenicznym materiale. Przed pomalowaniem płyty trzeba koniecznie zaszpachlować odkryte brzegi (są wrażliwe na działanie wilgoci), a następnie oszlifować.

Do przedstawionego fotela można wprowadzić jeszcze kilka udogodnień, na przykład poręcz pod ramiona wykonać z podwójnych płyt MDF. Siedzenie i oparcie fotela trzeba koniecznie wyposażyć w wygodne poduszki. Należy więc przyciąć na wymiar piankę i obłożyć ją atrakcyjnym materiałem. Aby poduszki się nie ślizgały mocuje się je do podłoża rzepami.