Ogrzewanie inspektu

obornikDo ogrzewania inspektu używa się materiałów, które są rozkładane przez bakterie, czemu towarzyszy wydzielanie ciepła. Może to być obornik, słoma, liście drzew, śmiecie miejskie. Działanie …

Budowa inspektu

inspekt projektSkrzynię inspektową wykonuje się z desek grubości 38 mm (1,5 cala). Szerokość skrzyni jest równa długości używanego do jej nakrywania okna inspektowego, a jej długość wynosi 4…6 szerokości okna. Wysokość …

Urządzenia do produkcji rozsady

inspektyUprawę większości gatunków warzyw można prowadzić od początku na polu. Jednak rośliny o długim okresie wegetacji i dużych wymaganiach cieplnych wysiane na polu nie kwitłyby i nie dojrzewały w naszym …

Przygotowanie kompostu

kompostownikDo prac wykonywanych przez cały okres wegetacji należy odchwaszczanie, podlewanie i przygotowywanie kompostu. Pryzmę kompostową zakłada się w ogrodzie, w osłoniętym od wiatru i słońca, mało widocznym miejscu, najlepiej pod …

Uprawa pomidorów

pomidor krzakDla niektórych gatunków konieczne są podpory, np. dla pomidorów wysoko-rosnących i fasoli tycznej. Stosowanie palików w uprawie pomidorów zapobiega płożeniu się roślin, brudzeniu się owoców oraz stykaniu ich i liści …

Ochrona roślin

nawozOprócz nawożenia podstawowego przed siewem czy sadzeniem, część nawozów azotowych (około połowy stosuje się wiosną, a drugą połowę w czasie wzrostu roślin) wnosi się w jednej lub kilku dawkach (po …

Spulchnianie gleby

aeratorPo założeniu ogrodu warzywnego nie wystarczy biernie czekać na moment zbioru. Warunkiem uzyskania wysokich plonów jest regularne wykonywanie prac pielęgnacyjnych.

Jednym z ważniejszych zabiegów jest spulchnianie gleby i niedopuszczanie do …

Plan uprawy w warzywniku

zagonyPrzystępując do wytyczania zagonów, trzeba mieć już wcześniej opracowany plan uprawy. Część warzywnika przeznacza się pod warzywa wieloletnie: rabarbar, szczaw, chrzan i szparagi. Ta część jest wyłączona z płodozmianu. Pozostały …

Zakładanie warzywnika

warzywnik-

Teren przeznaczony na warzywnik powinien być jesienią przekopany na głębokość łopaty. Brył nie rozbija się – rozpadną się same przez zimę, tworząc doskonałą strukturę gruzełkową. Jeśli gleba była uprawiana już …